avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,o matusa (sora tatalui) ingrijita de ambii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,o matusa (sora tatalui) ingrijita de ambii parinti ...

Buna ziua,o matusa (sora tatalui) ingrijita de ambii parinti a lasat cu testament un teren parintilor. Un parinte a decedat iar din cei patru copii, unul a facut ceva acte pe care a semnat parintele in viata, a vandut terenul fara jnstiintarea celor 3 frati.Intrebarea este daca se mai poate face ceva?
Si daca poate vinde fara acordul fratilor si restul terenului si casa in care locuieste parintele..
Mentionez ca parintele in viata are 80 de ani si este sanatos si mintal si fizic.
Cu respect,
Elena T.
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2020
Dreptate1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dreptate1 , utilizator 11:31, 14 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde ce acte s-au făcut.in general da.
ingrijita de ambii parinti

v-oti referi la parintii ei, la parintii dvs? nu prea se intelege mare lucru din mesajul dvs
unul a facut ceva acte

ce acte ?
Cine era proprietar pe terenul vandut ?
ati omis sa ziceti si daca matusa a murit sau nu.
In multe cazuri, utilizatorii, povestesc de parca vorbesc cu cineva care a fost acolo si le stiu situatia
Parintii mei, matusa e decedata. Tatal traieste dar sunt doi frati de ai mei care au grija de tata,
Acte nu stim ce a putut face ca nu ne-a aratat nimic. Problema e ca dupa moartea mamei, acum 4 ani nu am facut succesiune. Ea cu tata au intretinut pe matusa si matusa a lasat testamentul lor. Ma intereseaza daca se pot face acte pentru restul terenului in care propietari sunt mama si tata. Fratele o sa termine banii in cateva luni apoi iar o sa vanda...Asta era ideea.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate-mostenitori ContSters115731 ContSters115731 Revin cu o chestiune deja discutata, dar cred ca m-am exprimat eu gresit initial.Bunicul meu a murit in l994 si nu a scos titlu de proprietate.Ulterior, unul ... (vezi toată discuția)
Terenuri extravilan mostenite pentru care se cere iesire din indiviziune anddaria anddaria Sunt unica mostenitoare a tatalui meu , mama fiind decedata anterior. Tata a decedat in noiembrie 2011. Prin testament , tata ( care mai are un frate ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa frate mioararadu mioararadu Am titlul de propietate pe terenul si casa parintilor mei pe numele bunicului din partea tatalui .Mostenitorii fiind tatal meu decedat unchiul meu decedat si ... (vezi toată discuția)