Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,o matusa (sora tatalui) ingrijita de ambii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,o matusa (sora tatalui) ingrijita de ambii parinti ...

Buna ziua,o matusa (sora tatalui) ingrijita de ambii parinti a lasat cu testament un teren parintilor. Un parinte a decedat iar din cei patru copii, unul a facut ceva acte pe care a semnat parintele in viata, a vandut terenul fara jnstiintarea celor 3 frati.Intrebarea este daca se mai poate face ceva?
Si daca poate vinde fara acordul fratilor si restul terenului si casa in care locuieste parintele..
Mentionez ca parintele in viata are 80 de ani si este sanatos si mintal si fizic.
Cu respect,
Elena T.
Dreptate1, utilizator
Depinde ce acte s-au făcut.in general da.
ingrijita de ambii parinti

v-oti referi la parintii ei, la parintii dvs? nu prea se intelege mare lucru din mesajul dvs
unul a facut ceva acte

ce acte ?
Cine era proprietar pe terenul vandut ?
ati omis sa ziceti si daca matusa a murit sau nu.
In multe cazuri, utilizatorii, povestesc de parca vorbesc cu cineva care a fost acolo si le stiu situatia
Parintii mei, matusa e decedata. Tatal traieste dar sunt doi frati de ai mei care au grija de tata,
Acte nu stim ce a putut face ca nu ne-a aratat nimic. Problema e ca dupa moartea mamei, acum 4 ani nu am facut succesiune. Ea cu tata au intretinut pe matusa si matusa a lasat testamentul lor. Ma intereseaza daca se pot face acte pentru restul terenului in care propietari sunt mama si tata. Fratele o sa termine banii in cateva luni apoi iar o sa vanda...Asta era ideea.
Multumesc!