Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua .In urma cu 21 de luni am avut un accident ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua .In urma cu 21 de luni am avut un accident de muna ...

Buna ziua .In urma cu 21 de luni am avut un accident de muna pe care la insistentele directorului nu l-am declarat.Dupa 9 luni de medical abia am reusit sa merg la munca iar acum dupa aproape 2 ani directorul refuza sa ma promoveze si ma critica pentru ca nu lucrez ore suplimentare.Mai pot da firma in judecata sa recuperez din cheltuieli sau sa fac o operatie, Va multumesc anticipat pentru raspuns.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Legal angajatorul comunica evenimentul produs la ITM si cerceteaza evenimentul.
O puteti face si dvs. in scris cu nr. de inregistrare/ data. Desi a trecut cam mult timp de la producerea evenimentului, nici acum nu este tarziu sa o faceti. La sesizare trebuie sa anexati documente care sa va sustina punctul de vedere - documente medicale, declaratii de la colegi care cunosc cazul, etc. Fara aceste dovezi se poate interpreta ca doriti anumite avantaje de la angajator.
Firma va primi dispozitie sa cerceteze evenimentul produs si dosarul se avizeaza de catre ITM. Daca sunt indeplinite conditiile legale, firma va inregistra AM si va completa formularul FIAM.
In baza PV de cercetare AM si a formularului FIAM veti beneficia de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP,
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Puteti deschide actiune in instanta impotriva angajatorului in baza PV de cercetare AM si a formularului FIAM.
Poate fi utila o discutie pe cale amiabila, poate se rezolva ceea ce doriti. Dvs. puteti prezenta in cadrul discutiei si alternativa legala, descrisa mai sus.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Sesizati ITM-ul. Nu conteaza cat a trecut de la eveniment, obligatia este a angajatorului sa comunice evenimentul la ITM. Am vazut cercetari facute si dupa 20 de ani de la producerea evenimentului fara nici o problema.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca