Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DESPAGUBIRI L221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DESPAGUBIRI L221/2009

Cum se estimeaza despagubirile in baza L221/2009 pentru cineva care a fost detinut politic, a facut inchisoare la GHERLA si a murit tot la GHERLA?
Au fost finalizate procese in acest sens si ce valori au avut despagubirile?

Va multumesc.
Cu stima,
Paul Vlad
Buna ziua !
Art.5, al.(1), lit. a), teza a II a, din lege , spune ca " La stabilirea cuantumului despagubirilor se va tine seama si de masurile reparatorii deja acordate persoanelor in cauza in temeiul Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, si al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 214/1999, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 568/2001, cu modificarile si completarile ulterioare".
In acest sens , se are in vedere daca persoana a primit vreo forma de despagubire, inclusiv forma reparatorie materializata prin pensie speciala .
Tinand cont de faptul ca nu exista inca solutii definitive in acest sens( legea este intrata in vigoare in iunie 2009), dar avand in vedere ca o asemenea actiune este scutita de taxa judiciara de timbru, cred ca puteti stabili un cuantum recuperatoriu, pe care instanta il va accepta sau nu( in sensul micsorarii lui) .
Cu stima !

Buna ziua,

se pare ca 60.000 Euro per/an de condamnare executat, este o suma pe care instantele o accepta.

Avocat Boncu