Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara, pe data de 02.09.2020 am cumpărat un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara, pe data de 02.09.2020 am cumpărat un autoturism ...

Bună seara, pe data de 02.09.2020 am cumpărat un autoturism ( vânzătorul nu era trecut pe talon și Cartea de identitate). Am omis să înmatriculez masina și pe 17.10.2020 am fost oprit în trafic având RCA expirat de 5 zile. Mi-a fost reținut certificatul de înmatriculare și plăcuțele de înmatriculare conform unei dovezi de circulație. Polițistul mi-a spus să plătesc RCA-ul și să mă duc la Serviciul Rutieră să ridic certificatul de înmatriculare și plăcuțele de înmatriculare. La ghișeu am fost anunțat că acestea pot fi ridicate doar de cel care este trecut pe certificatul de înmatriculare. Am luat legătura cu vânzătorul(nepotul celui din certificat) rugându-l să mă pună în legătura cu proprietarul pentru a mă ajuta să pot recupera certificatul și plăcuțele, acesta spunând că proprietarul este plecat din țară și în următorii ani nu va veni in România. Vă rog să-mi spuneți ce trebuie să fac !!! Vă mulțumesc.
Pai si cum a vandut masina proprietarul daca nu e in tara?
Cine v-a vandut masina si cu ce drept? Masina aia e inca a proprietarului din acte, dvs ati dat niste bani nepotului si nu aveti cum sa mai dovediti asta.
Ce e de facut? Plangere la politie pentru inselaciune, daca aveti dovezi care va leaga de acest "nepot".

Pe contractul de vanzare cumparare cine apare? S-a vizat contractul la ei la primarie?

mariustz a scris:

Pai si cum a vandut masina proprietarul daca nu e in tara?
Cine v-a vandut masina si cu ce drept? Masina aia e inca a proprietarului din acte, dvs ati dat niste bani nepotului si nu aveti cum sa mai dovediti asta.
Ce e de facut? Plangere la politie pentru inselaciune, daca aveti dovezi care va leaga de acest "nepot".

Pe contractul de vanzare cumparare cine apare? S-a vizat contractul la ei la primarie?

Am contract de vânzare-cumpărare cu nepotul și ei are cu proprietarul. Problema este că pe certificatul de înmatriculare apare numele unchiului( cel care este plecat din RO) el fiind cel care poate ridica plăcuțele de înmatriculare și certificatul de înmatriculare.