Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Folosire terasa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Folosire terasa

In perioada aceasta am mai urcat pe terasa blocului, sa fac miscare. nu am alergat, am mers in ritm normal, pana au fost deranjati niste locatari, astfel ca a trebuit sa renunt. a cui este terasa unui bloc si cum pot afla daca e interzisa sau nu folosirea ei?
cu presedinta blocului e cam greu de discutat, intrucat sta mai mult in franta.
Daca e vorvba de terasa hidroizolata a blocului, cu rol de acoperis, aceasta e a tuturor. Este parte comuna .Totusi, pentru ca primii afectati, in cazul distrugerii hidroizolatiei (imbatrinite) sunt cei de sub acea terasa, pot sa inteleg faptul ca acestia se simt deranjati.

De obicei, cind e sa se repare hidroizolatia, ies certuri, pentru ca cei de la etajele inferioare sustin de cele mai multe ori ca nu e treaba lor sa contribuie financiar.
Terasele necirculabile(cum sunt majoritatea) inseamna ca nu ai voie sa circuli pe ele.Nu ai ce cauta acolo.Sau este o terasa circulabila?
mitabiciclista, utilizator
inteleg ca nu e circulabila, dar unde scrie? in regulamentul asociatiei? ca in legi nu am vazut o interdictie clara.
Aspectul ca terasa este necirculabila este atestat in normele de utilizare ale materialelor cu care este realizata infrastructura de izolatie a terasei condominiului
Terasele circulabile sunt placate cu dale care protejeaza hidroizolatia.Cele necirculabile nu au nimic peste hidroizolatie (cele mai noi) sau au pietrus cele mai vechi.Daca se strica hidroizolatia terasei necirculabile au acum si un suspect.