Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua Printre altele ,detinem si o proprietate la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua Printre altele ,detinem si o proprietate la tara unde ...

Buna ziua
Printre altele ,detinem si o proprietate la tara unde tinem 4 (patru) caini de paza.Vecinul de vis-a-vis,deranjat de latratul cainilor si-a montat un dispozitiv fix cu ultrasunete care sa-mi deranjeze cainii dar problema este ca sunetul ne deranjeaza si pe noi.La ce fel de hartuire se incadreaza fapta lui si ce pot sa fac?
Multumesc
Nu e hartuire.e tulburarea liniștii publice.
Acest gen de caz este extrem de complicat daca vreti sa va judecati.
Trebuie dovedit ca si-au montat dispozitivul respectiv ceea ce poate fi foarte complicat.

pe vecin, nu credeti ca il deranjeaza latratul cainilor ?
pe dvs nu va deranjeaza ca latra 4 caini o data, dar va deranjeaza aparatul vecinului ? Pai cati decibeli inregistreaza aparatul si cati latratul a 4 caini ? Cine tulbura mai mult linistea publica ? Asta apropo de liniste publica...
Potoliti cainii cand latra si vecinul nu are de ce folosi acel dispozitiv.
Incercati sa vorbiti cu vecinul sa ajungeti la o intelegere.
chiar daca pe instructiunile aparatului respectiv se mentioneaza ca dauneaza sanatatii umane ????
Pot sa dovedesc asta pentru ca am camera de supraveghere cu inregistrare audio-video iar in prospectul aparatului respectiv se mentioneaza ca afecteaza si sanatatea umana.