avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Locuiesc la bloc si pe scara blocului, la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Locuiesc la bloc si pe scara blocului, la fiecare ...

Buna ziua,
Locuiesc la bloc si pe scara blocului, la fiecare etaj, exista cate un balcon. Eu stau la parter unde nu exista balcon, ci doar de la et 1 pana la 3. Suntem cate 3 ap/etaj si 2 la parter.
As dori sa stiu cine are dreptul de a folosi balcoanele? Cum se imparte de ex pt cei de la partre sau cum se imparte pt partre si etajul 1?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cosmin910 , utilizator 10:49, 3 Noiembrie 2020
Acele balcoane sunt parte comuna, deci toti au dreptul sa le foloseasca.
Spatiile precizate de dv reprezinta parte comuna si la ele au acces toti proprietarii din condominiu
Legea nr 196/2018 permite utilizarea exclusiva a partii comune de condominiu cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Multumesc pt raspunsuri.
Am stat de vb si nici nu au vrut sa auda.
Un aparatamet din cele 3 de la etaj are un singur balcon, iar celelalte cate doua balcoane. La parter si noi avem cate 2 balcoane. Dar pe cel comun il foloseste cine vrea din vechii proprietari eu find nou venit , cu gura mare cica.
Am cerut o cheie pt a inchide balconul si nimic.
Am fost chiar amenintat ca voi vedea ce se intampla daca voi pune ceva acolo.
Intre timp am si renovat balcoanele si am platit pt termopane si zugraveala.
Cum sa procedez sa il pot folosi pt 2 biciclete ale copiilor?
Sau ma gandesc sa cer cota parte de renovare si cota parte din impozitul anual?
Sau cum zicea cineva, daca vor sa il foloseasca exclusiv sa se faca pe baza de inchiriere/

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Folosinta balcon de pa casa scarii rusu dana rusu dana Buna ziua!Locuiesc intr un bloc de 4 etaje cu cate 3 apartamente pe palier. Apartamentele de la parter nu au balcoane dar o incapere la et.4 cu destinatia de ... (vezi toată discuția)
Asociatia calea vitan 9, bl.v6, sc 1 Calle Calle Bună ziua! Cum pot folosi cei de la parter balconul de la etaj pe post de uscator și să fim si in legalitate pentru că a fost depusă o sesizare la ... (vezi toată discuția)
Plafonul balconului sorinn007 sorinn007 buna ziua locuiesc intr-un bloc din sectorul 3, la etajul 9. La fiecare ploaie apa se infiltreaza prin plafon (prin marginea din exterior datorita gaurilor ... (vezi toată discuția)