Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc intr-un apartament situat la etajul 4 intr-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc intr-un apartament situat la etajul 4 intr-o scara de ...

Locuiesc intr-un apartament situat la etajul 4 intr-o scara de bloc .
La etajele 1-4 sunt cate 3 apartamente si cate un balcon pe casa scarii
La parter sunt 2 apartamente, un uscator pe casa scarii si o boxa in spate cu intrare din exterior situata sub balcoanele comune.
Pana in urma cu aproximativ 5 ani toti lacatarii care voiau foloseau uscatorul.
De atunci locatarii de la parter au cerut si au obtinut acordul celorlalti si l-au obtinut de la majoritatea(nu de la toti)
sa foloseasca doar ei uscatorul. ,l-au impartit in jumatate si-l folosesc doar ei
Si eu mi-am dat acordul sa foloseasca partea mea ,
In urma cu un an unul din cei doi a instrainat apartamentul , noul proprietar preluind partea din uscator folosita de vanzator
facand si unele imbunatatiri
Acum cu inaintatrea in varsta ,fiindu-mi mai greu sa-mi urc la etajul 4 , bicicleta si rotile de iarna/vara , le-am cerut acordul
sa le depozitez in boxa din spatele blocului pe care tot doar ei doi o foloseau .
Nu mi-au permis pe motiv ca
- uscatorul si boxa le apartine doar lor in compensatie ca ei nu au balcoane la apartamente
-daca eu sau altcineva care nu sta la parter cere acces la dependintele de la parter ,atunci si ei vor cere acces balcoanele
de la etaje.
Va rog sa-mi spuneti daca ei au dreptul de folosinta exclusiva asupra uscatorului si boxei ?
Va multumesc !
Ar trebui sa stiti date relevante din acel contract de concesionare, inchiriere sau folosinta incheiat intre asociatie si proprietarii respectivi, la acel moment, pentru uscator. Atunci era in vigoare legea 230/2007 si, probabil (pentru ca nu exista un articol explicit in lege) au folosit prevederile urmatorului articol :
Articolul 39
Proprietatea comună poate fi utilizată de către terți, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorității proprietarilor membri ai asociației și al proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de concesiune.

In principiu nu exista un drept de folosinta exclusiva, chiar si dupa legea 230 aveti posibilitatea de a-i actiona in instanta:
Articolul 18
În cazurile în care în clădirile de locuințe unul dintre proprietari sau chiriași împiedică, cu bună-știință și sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii celorlalți proprietari ori chiriași, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instanței să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii, precum și plata daunelor.

In legea actuala, 196/2018 lucrurile sunt mult mai clare:
Articolul 43
(1)Partile comune pot fi atribuite proprietarilor in folosinta exclusiva numai daca prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalti proprietari.
(2)Hotararea de atribuire in folosinta exclusiva se adopta cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu si ai cotelor-parti indivize.
(3)Atribuirea in folosinta exclusiva se face in baza unui contract incheiat intre asociatia de proprietari si proprietarul caruia i se atribuie in folosinta exclusiva partea de proprietate comuna.
(4)Contractul prevazut la alin. (3) se incheie pe o perioada de maximum 12 luni si poate fi reinnoit numai cu acordul ambelor parti si cu respectarea prevederilor prezentei legi.
(5)Veniturile obtinute din atribuirea partilor comune in folosinta exclusiva respecta prevederile art. 70 din prezenta lege.
[ link extern ]

Multumesc pentru raspuns.
Vreau sa mai adaug urmatoarele aspecte :
-scara de bloc in care locuiesc ,s-a desprins de Asociatia de proprietari
in urma cu mai mult de 10 ani , deci inainte de a se petrece acestea.
-nu (nu cred ca )exista un contract de inchiriere , de folosinta , sau de concesiune
cu privire la uscatorul de la parterul scarii de bloc . Ne-am dat acordul ca cei de la parter
sa-l foloseasca printr-o semnatura intr-un tabel intocmit de ei , cu cu care unul dintre ei a mers
la usa fiecarui apartament de la etajele 1-4 .Nu cred ca au semnat toti , unii locuind in afara tarii.
Deci nu a fost o hotarare in urma unei intalniri comune a locatarilor din scara .
doar am raspuns individual solicitarii lor
Nu cred ca acel tabel are o valoare jurudica .
-Chiar daca in baza acelui tabel cu semnaturi , s-a incheiat un contract , de care eu nu am
cunostinta , au trecut mai mult de 12 luni si nu a fost reinoit .
-In toti acesti aproximativ 5 ani , ei nu au platit nici o chirie .
-Nu stiu daca aveau dreptul , dar ei au compartimentat uscatorul prin pereti din lemn si rigips
si-au pus usi (cu incuietoare ) de acces in fiecare compartiment ,nemairamanand spatiu de depozitare
ci doar loc de acces in compartimentele create .
Victor Ispas, utilizator
Pai nu va ramine decit:
1. Sa incercati cit mai mult rezolvarea pe cale amiabila.
2. Sa va "razboiti" pe cale juridica. Daca nu mai sunteti in asociatie se aplica doar codul civil.
[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc pentru sfaturi .