Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... folosinta balcon de pa casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

folosinta balcon de pa casa scarii

Buna ziua!Locuiesc intr un bloc de 4 etaje cu cate 3 apartamente pe palier. Apartamentele de la parter nu au balcoane dar o incapere la et.4 cu destinatia de uscator. Pe fiecare nivel ( 1,2,3 si 4) exista un balcon pe casa scarii pentru folosinta comuna a celor 3 ap. de pe palierul respectiv. la etajul 2(unde locuiesc eu) balconul de pe palier este folosit de o vecina de la parter pretinzand ca este balconul ei pentru intins rufe, avand in vedere ca apartamentele de la parter nu au balcon.Are dreptul sa-l foloseasca exclusiv interzicand accesul apartamentelor de pe etaj in conditiile in care exista uscator la etajul 4?
Toate sunt parte comuna si le pot folosi toti proprietarii.
Atat uscatoarele cat si ba;coanele reprezinta parte comuna ,accesibile tuturor proprietarior din imobil
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul sau destinatia partii comune fara acordul vecinillor si al asociatieid e proprietari
Conform disp mentionate partea comuna de condominiu poate fi ecclusiv utilizata de catre un proprietar numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietrai,prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta