Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschidere pensiune. Dacă vecinul are autorizație de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschidere pensiune. Dacă vecinul are autorizație de construcție pentru casă de ...

Dacă vecinul are autorizație de construcție pentru casă de locuit dar de fapt construiește (și deschide) o pensiune, cum pot împiedica funcționarea acesteia? Situația e identică pentru cel puțin 15 pensiuni, unele având și câte două corpuri de clădiri. Desigur, taxele sunt plătite ca pentru case de locuit (apă, curent, gunoi, impozite). Are legătură cu faptul că pentru deschiderea unei pensiuni e obligatoriu acordul vecinilor dat în fața notarului?
patruvictor, utilizator
Aveti un interes special in a impiedica functionarea pensiunii? In vederea sutorizatiei de constructie este nevoie de acordul vecinilor in fata notarului
Vecinul a demolat vechea casă care avea un perete de-a lungul liniei de hotar, iar noua construcție permite tuturor ferestrelor vedere în curtea mea. Refuză construirea unui zid în locul celui vechi deși are fundație nouă, solidă, pe același amplasament. De asemenea, locuiește în străinătate și va lăsa administrarea pensiunii în grija altor vecini, neafectați de funcționarea acesteia.