Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna!

Custodie comuna! Buna ziua, as dori și eu sa știu ca atunci când în urma unui divorț mi sa stabilit custodie comuna, fără a se specifica ca fostul soț când are drept de vizită, are dreptul sa vina sa ia copilul când vrea el? Menționez ca în sentința scrie, cu domiciliul stabil la mama, plate pensiei alimentare de 1/4,dar nu specifica decât custodie comuna și culpa lui.
Ineu, utilizator
Atunci nu are drept de vizitare stabilit .
are dreptul sa vina sa ia copilul când vrea el?

are dreptul, cand vrea el, cand vreti / puteti dv, cand vrea si poate copilul.. trebuie sa va intelegeti. Daca nu va intelegeti, cel care are interes, trebuie sa se adreseze instantei sa hotarasca.
Exact asta e ideea, ca eu nu vreau, cu atât mai mult ca am sa rămân doar cu hârtiile în cea ce privește pensia de întreținere, oare credeți ca ar fi necesar sa fac încredințare prin ordonanță prezidențială?
Fiindcă atunci când el va veni sa ia fetita pur și simplu nu am sa pot sa ii fac nimic, el știe asta și va folosi copila sa se răzbune fiindcă am avut curaj sa divorțez.
gi-jane2 a scris:

are dreptul sa vina sa ia copilul când vrea el?

are dreptul, cand vrea el, cand vreti / puteti dv, cand vrea si poate copilul.. trebuie sa va intelegeti. Daca nu va intelegeti, cel care are interes, trebuie sa se adreseze instantei sa hotarasca.

Ineu, utilizator
Exact asta e ideea, ca eu nu vreau

pai de ce ?
cu atât mai mult ca am sa rămân doar cu hârtiile în cea ce privește pensia de întreținere,

ce legatura are pensia cu vizita ?
apelati la un executor pt neplata pensiei sau faceti-i plangere penala.

oare credeți ca ar fi necesar sa fac încredințare prin ordonanță prezidențială?

oare ce vreti sa spuneti, la ce va referiti ?

Ma refer la faptul sa nu poată sa vina sa îmi ia copilul când vrea el.
Doar atât, fiindcă fostul soț este consumator de alcool și nu as vrea sa vina când și cum vrea el sa o ia.