avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna!

Custodie comuna! Buna ziua, as dori și eu sa știu ca atunci când în urma unui divorț mi sa stabilit custodie comuna, fără a se specifica ca fostul soț când are drept de vizită, are dreptul sa vina sa ia copilul când vrea el? Menționez ca în sentința scrie, cu domiciliul stabil la mama, plate pensiei alimentare de 1/4,dar nu specifica decât custodie comuna și culpa lui.
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2020
Ineu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:17, 22 Octombrie 2020
Atunci nu are drept de vizitare stabilit .
are dreptul sa vina sa ia copilul când vrea el?

are dreptul, cand vrea el, cand vreti / puteti dv, cand vrea si poate copilul.. trebuie sa va intelegeti. Daca nu va intelegeti, cel care are interes, trebuie sa se adreseze instantei sa hotarasca.
Exact asta e ideea, ca eu nu vreau, cu atât mai mult ca am sa rămân doar cu hârtiile în cea ce privește pensia de întreținere, oare credeți ca ar fi necesar sa fac încredințare prin ordonanță prezidențială?
Fiindcă atunci când el va veni sa ia fetita pur și simplu nu am sa pot sa ii fac nimic, el știe asta și va folosi copila sa se răzbune fiindcă am avut curaj sa divorțez.
gi-jane2 a scris:

are dreptul sa vina sa ia copilul când vrea el?

are dreptul, cand vrea el, cand vreti / puteti dv, cand vrea si poate copilul.. trebuie sa va intelegeti. Daca nu va intelegeti, cel care are interes, trebuie sa se adreseze instantei sa hotarasca.

Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2020
Ineu, utilizator
Exact asta e ideea, ca eu nu vreau

pai de ce ?
cu atât mai mult ca am sa rămân doar cu hârtiile în cea ce privește pensia de întreținere,

ce legatura are pensia cu vizita ?
apelati la un executor pt neplata pensiei sau faceti-i plangere penala.

oare credeți ca ar fi necesar sa fac încredințare prin ordonanță prezidențială?

oare ce vreti sa spuneti, la ce va referiti ?



Ma refer la faptul sa nu poată sa vina sa îmi ia copilul când vrea el.
Doar atât, fiindcă fostul soț este consumator de alcool și nu as vrea sa vina când și cum vrea el sa o ia.

Alte discuții în legătură

Ajutor va rog!- neintelegeri intre parinti mihalea223 mihalea223 Nu mai stiu ce sa fac simt ca o iau razna.Alerg si ma zbat degeaba toate usile duc in calvaru numit tribunal!. Am divortat acum doi ani si de atunci eu nu mai ... (vezi toată discuția)
Custodie minor andreeadatcu andreeadatcu Buna sunt casatorita din septembrie anul trecut si am o fetita impreuna cu sotul de 7luni. De curand mi-am dat seama ca intre noi exista oarecum o nepotrivire ... (vezi toată discuția)
Obtinere custodie copil roxana_15 roxana_15 buna ziua.sunt o mama singura care ar vrea sa inceapa un proces pentru obtinerea custodiei fetitei mele in varsta de 3 anisori.este trecuta pe numele fostului ... (vezi toată discuția)