Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutor va rog!- neintelegeri intre parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutor va rog!- neintelegeri intre parinti

Nu mai stiu ce sa fac simt ca o iau razna.Alerg si ma zbat degeaba toate usile duc in calvaru numit tribunal!.
Am divortat acum doi ani si de atunci eu nu mai am dreptul la viata persoanala fiindca am ales sa-mi tin aproape fetita mea.Ajutati-ma va rog!
Fostul sot in 2 ani de zile nu a venit niciodata la scoala, la dansuri la onomastice ...la nimic.Nici cand trebuie sa o ia nu vine decat doar daca isi aduce aminte.Vara trecuta dupa alergaturi la politie si protectia copilului mi-a adus acasa mai devreme copilul bolnav de pneomonie (fetita era alba la fata si acuza dureri de membre).Nu ne-a spus nimic decat ca vezi doamne tuseste si ca trebuie sa-i dau sirop de patlagina!!!Sunt dati cand a adus-o bolnava si a negat ca fost la el.A aflat ce ere copilul nu a dat nici un telefon, dupa 2 saptamani a sunat sa-i zica feti ca ii ia o bluza si ca trimite si el banii.(Cred ca ia trebuit o inregistrare ca defapt nu a dat nimic).Nu am nevoie de banii lui vreau doar sa stau linistita ca m-am saturat. La protectia copilului chiar si atunci cand a spus ca face sa se razbune pe mine nu s-a luat nici o masura!!!!!....Ce pasi trebuie sa urmez ca daca intru iar in proces sa imi de-a "custodie comuna " si el defapt face ce vrea atunci dau banii degeaba si ma chinui pana va decide fetita sa aleaga.#-o#-o
Nu prea inteleg ce spuneti, daca afirmati ca ati divortat dar totusi sunteti tot intr-un calvar. Presepun doar ca va referiti la programul de vizita stabilit in instanta. Nimeni nu va poate garanta ca veti castiga un proces, dar daca stati in pasivitate, nu aveti de unde sa aflati solutia. Chiar daca legea instituie custodia comuna, daca lucrurile stau asa cum spuneti, puteti solicita exercitarea autoritatii parintesti in exclusivitate, aducind probe in sustinere, si determinarea instantei de a va da castig de cauza.
Din ce spuneti dvs nu custodia comuna e problema dvs ci programul de vizita iar daca mergeti in instanta si cereti custodie exclusiva (presupunand ca veti castiga) veti fi exact in aceeasi situatie pentru ca programul de vizita va ramane acelasi.
Deci, pana la urma, ce problema aveti si vreti sa nu mai aveti? Ce vreti sa rezolvati?
(sa nu spuneti ca vreti sa nu mai aveti de-a face cu tatal ca asta nu puteti obtine in nici un fel)