Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua. O firma de recuperare (ex. Kruk) poate sa ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua. O firma de recuperare (ex. Kruk) poate sa ceara executare ...

Buna ziua. O firma de recuperare (ex. Kruk) poate sa ceara executare silita pe bunuri mobile? (ex. masina). Cum? Adica cum se ajunge la executare pe bunuri mobile? Daca nu il gaseste cu venituri de natura salariala? Adica, daca are salariu, poate sa ceara executare pe masina???? Multumesc
Creditorul alege modalitatea de executare silita a bunurilor debitorului.Nu poate fi obligat un creditori sa astepte n ani pt a-si recupera debitul apeland la poprire venituri salariale de ex. .Dacă exista alte bunuri care pot sa fie identificate de către executor atunci poate fi executată silit și masina respectiv alte bunuri mobile.In ceea ce priveste kruk apelați la un avocat pt a contesta actele de executare primite sunt situații când recuperatorii încearcă să execute silit în baza unor titluri de mult prescrise.
Va multumesc. Termenul de prescriere este de 10 ani, oare?