Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua… Doresc sa ma inscriu la un concurs unde ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua… Doresc sa ma inscriu la un concurs unde am nevoie ...

Buna ziua… Doresc sa ma inscriu la un concurs unde am nevoie de diploma de formator...insa am o problema...cei de la resurse umane imi resping dosarul pe motiv ca diploma mea eliberata in anul 2009 are cod cor 241205 (vechiul cod) iar acum pe diploma trebuie sa scrie cod cor 242401 (noul cod cor).
Codurile cor s-au schimbat intre timp. Cei de la resurse umane vor o adeverinta de la asociatia unde am facut cursul. Asociatia respectiva nu vrea sa-mi elibere adeverinta deoarece exista lege in vigoare. Ma trimit de la unul la altul , TIMPUL TRECE, IAR EU CU DIPLOMA NU MA POT INSCRIE. Ce pot face?
Buna ziua,
Eu as atasa la contestatie un print dupa legea in care spune ca vechiului cod COR xxxxx ii corespunde noul cod COR yyyy.
Asa nu vad ce motiv mai au sa va respinga dosarul.
Legea cere sa urmati anumite cursuri pentru a corespunde noului COR?
Nu stiu legea si oricum nu iau in calcul documentul venit de la mine.Legea prevede doar schimbarea codului fara alte prevederi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu va trebuie un alt document ... se poate face echivalarea codurilor.
Asa mi se pare si mie normal. Dar... m-au trimis sa depun dosarul la alta unitate unde nu verifica codul cor !!!!

Cornel Vasile a scris:

Nu va trebuie un alt document ... se poate face echivalarea codurilor.

Puteti sesiza /solicita un punct de vedere de la ANC - Autoritatea Nationala pentru Calificari.
[ link extern ] /