avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua… Doresc sa ma inscriu la un concurs unde ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua… Doresc sa ma inscriu la un concurs unde am nevoie ...

Buna ziua… Doresc sa ma inscriu la un concurs unde am nevoie de diploma de formator...insa am o problema...cei de la resurse umane imi resping dosarul pe motiv ca diploma mea eliberata in anul 2009 are cod cor 241205 (vechiul cod) iar acum pe diploma trebuie sa scrie cod cor 242401 (noul cod cor).
Codurile cor s-au schimbat intre timp. Cei de la resurse umane vor o adeverinta de la asociatia unde am facut cursul. Asociatia respectiva nu vrea sa-mi elibere adeverinta deoarece exista lege in vigoare. Ma trimit de la unul la altul , TIMPUL TRECE, IAR EU CU DIPLOMA NU MA POT INSCRIE. Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: leo2000ro , utilizator 07:50, 21 Octombrie 2020
Buna ziua,
Eu as atasa la contestatie un print dupa legea in care spune ca vechiului cod COR xxxxx ii corespunde noul cod COR yyyy.
Asa nu vad ce motiv mai au sa va respinga dosarul.
Legea cere sa urmati anumite cursuri pentru a corespunde noului COR?
Nu stiu legea si oricum nu iau in calcul documentul venit de la mine.Legea prevede doar schimbarea codului fara alte prevederi.
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va trebuie un alt document ... se poate face echivalarea codurilor.
Asa mi se pare si mie normal. Dar... m-au trimis sa depun dosarul la alta unitate unde nu verifica codul cor !!!!

Cornel Vasile a scris:

Nu va trebuie un alt document ... se poate face echivalarea codurilor.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sesiza /solicita un punct de vedere de la ANC - Autoritatea Nationala pentru Calificari.
[ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Cerinte pentru revisal mihaela_1968 mihaela_1968 Ce sa inteleg prin personal calificat in domeniul resurselor umane - sa fi urmat un curs autorizat de Ministerul Muncii sau daca a facut activitatea asta in ... (vezi toată discuția)
Cod cor anamaria.c anamaria.c Buna ziua M am angajat la firma x in 2007 cand eram studenta in ultimul an. Ulterior am obtinut diploma de licenta si mai apoi cea de master, documente pe ... (vezi toată discuția)
Studii minime pentru a primi sarcina de a calcula salarii valita valita Buna ziua! In unitatea noastra compartimentul de resurse umane calculeaza salariile. In compartimentul de resurse umane se ocupa de salarizare 2 persoane ... (vezi toată discuția)