Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta de vechime nelamurire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta de vechime nelamurire

Buna ziua!
La eliberarea adeverintei de vechime in rubrica „Salariul de baza, inclusiv sporurile care intra in calculul punctajului mediu anual” se va trece salariul de incadrare sau salariul brut? Intreb asta deoarece am cazul unui salariat care are spor de vechime procentual (25% la salariul realizat in luna adica la orele lucrate) dar salariul lunar brut nu este salariul de incadrare+sporul si asta in functie de orele lucrate si altele. Se va tine cont la calcularea pensiei de sumele inscrise in adeverinta? Daca am eliberat adeverinta cu salariul de incadrare este gresit?
Va multumesc!
Goguvoinicu, utilizator
1. Se va trece : salariul de incadrare + sporul de vechime.

2. Se va tine cont la calcularea pensiei de sumele inscrise in adeverinta.

3. Se poate elibera o adeverinta rectificativa.