Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Stergere mențiuni cazier Durata ,provedura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Stergere mențiuni cazier Durata ,provedura

Buna ziua
Am avut niște condamnari cu suspendare cu un termen de încercare de 7 ani stins în 2019
Pana acum nu s a făcut ștergerea sin oficiu,am depus doua cereri la direcția cariere ambele respinse
Am contestat decizia lor in instanta si am avut câștig de cauza pronunțarea fiind azi
Condamnările au fost la codul rutier astfel nu am putut susține examenul auto
Acum scoala este pe cale de a expira si as dorii sa stiu care este cea mai rapida cale de a avea mențiunile șterse pt a susține examenul!
Din ce vad sentinta poate fi contestata in 10 zile...asta inseamna ca trebuie sa aștept cele 10 zile pana când ramane definitiva și apoi ma pot adresa direcției cariere?
Sau se sterg automat când primesc si ei hotărârea?
estimata: 08:30
Complet: Amanari pronuntare Prinose
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de petentul Gabriel-L…). În baza art. 86 din Codul penal din 1968, constată că a intervenit reabilitarea de drept a petentului cu privire la condamnările dispuse prin: - sentinţa penală nr. 100/10.02.2010 pronunţată de Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti, definitivă prin decizia penală nr. 1542/01.10.2010 a Curţii de Apel Bucureşti; - sentinţa penală nr. 1108/22.11.2010 pronunţată de Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, definitivă prin neapelare la data de 07.12.2010; - sentinţa penală nr. 1165/03.11.2010 pronunţată de Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, definitivă prin decizia penală nr. 454/01.03.2011 a Curţii de Apel Bucureşti; - sentinţa penală nr. 501/04.05.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, definitivă prin decizia penală nr. 2281/18.11.2011 a Curţii de Apel Bucureşti; - sentinţa penală nr. 2900/31.10.2012 pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti, definitivă prin nerecurare la data de 27.11.2012; - sentinţa penală nr. 1169/09.04.2013 pronunţată de Judecătoria Craiova, definitivă prin decizia penală nr. 44/17.01.2014 a Curţii de Apel Craiova. Dispune efectuarea cuvenitelor menţiuni pe hotărârile anterior men?ionate, la rămânerea definitivă a prezentei. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contestaţie în termen de 10 zile de la comunicare pentru procuror ?i petent. Pronunţată în şedinţă publică iastăzi, 22.10.2020.
Document: Hotarâre 711/2020 22.10.2020
Mulțumesc anticipat
Luciann739, utilizator
Legea nr. 290 din 24 iunie 2004 privind cazierul judiciar
art. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidență dacă se află în una dintre următoarele situații:
a) faptele pe care le-au săvârșit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracțiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă de libertate de cel mult 3 ani și au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
f) s-a dispus renunțarea la urmărire penală sau clasarea față de ele ori s-a pronunțat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;
h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunțat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei și nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
i) au trecut 5 ani de la data aplicării uneia dintre sancțiunile cu caracter administrativ prevăzute de art. 91 din Legea nr. 15/1968privind Codul penal, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mulțumesc dar nu are legătură cu ce am întrebat!

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 290 din 24 iunie 2004 privind cazierul judiciar
art. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidență dacă se află în una dintre următoarele situații:
a) faptele pe care le-au săvârșit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracțiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă de libertate de cel mult 3 ani și au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
f) s-a dispus renunțarea la urmărire penală sau clasarea față de ele ori s-a pronunțat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;
h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunțat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei și nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
i) au trecut 5 ani de la data aplicării uneia dintre sancțiunile cu caracter administrativ prevăzute de art. 91 din Legea nr. 15/1968privind Codul penal, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos!
O intrebare as mai avea,aveți idee dacă dupa curgerea termenului de 10 zile trebuie sa mai obțin o hotărâre cu mențiunea rămasă definitiva prin neapelare" sau se efectuează de la sine dupa termenul de 10 zile ?

Av. Liviu Voinea a scris:

"Dispune efectuarea cuvenitelor menţiuni pe hotărârile anterior men?ionate, la rămânerea definitivă a prezentei."

Aveti rabdare sa fie comunicata,apoi sa treaca termenul de 10 zile...