Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Arendatorul poate fi proprietarul, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Arendatorul poate fi proprietarul, uzufructuarul sau ...

Buna ziua! Arendatorul poate fi proprietarul, uzufructuarul sau alt detinator legal al bunului.
Ce inseamna detinator legal al bunului? In cazul Nu este dezbatuta succesiunea defunctului care are in proprietate un teren, poate cel care ar urma sa mosteneasca terenul sa il arendeze inainte de dezbaterea succesiunii? Este considerat ca detine in mod legal terenul respectiv pentru a-l putea arenda, inainte de dezbaterea succesiunii?
AlbertCaf, utilizator
Inainte de dezbaterea mosternii, aceasta se afla in devalmasie, nu sunt idenfiicati mostenitorii si nici bunurile care le apartin acestora. In consecinta, nu poate fi semnat contractul de arenda de unul dintre mostenitori.