Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! In cazul nu este dezbatuta succesiunea, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! In cazul nu este dezbatuta succesiunea, descendentii ...

Buna ziua! In cazul nu este dezbatuta succesiunea, descendentii defunctului pot arenda terenul care apartine defunctului?
Teoretic nu, pentru ca nu au calitatea de proprietari.
Practic, majoritatea Primariilor fac abstractie.
Contractul poate fi incheiat in conditit de deplina legalitate si inainte de dezbaterea succesiunii.
Este posibil, intrucat, potrivit Codului civil, arendatorul nu trebuie sa fie neaparat proprietarul bunurilor arendate, este
suficient ca el sa detina bunurile in mod legal.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Dar daca nu este dezbatuta mostenirea si sunt mai multe persoane care trebuie sa mosteneasca terenul arendat, cum ar putea doar unul dintre ei sa arendeze terenul?