avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! In cazul nu este dezbatuta succesiunea, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! In cazul nu este dezbatuta succesiunea, descendentii ...

Buna ziua! In cazul nu este dezbatuta succesiunea, descendentii defunctului pot arenda terenul care apartine defunctului?
Cel mai recent răspuns: AlbertCaf , utilizator 12:42, 22 Octombrie 2020
Teoretic nu, pentru ca nu au calitatea de proprietari.
Practic, majoritatea Primariilor fac abstractie.
Contractul poate fi incheiat in conditit de deplina legalitate si inainte de dezbaterea succesiunii.
Este posibil, intrucat, potrivit Codului civil, arendatorul nu trebuie sa fie neaparat proprietarul bunurilor arendate, este
suficient ca el sa detina bunurile in mod legal.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Dar daca nu este dezbatuta mostenirea si sunt mai multe persoane care trebuie sa mosteneasca terenul arendat, cum ar putea doar unul dintre ei sa arendeze terenul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! arendatorul poate fi proprietarul, uzufructuarul sau ... AlbertCaf AlbertCaf Buna ziua! Arendatorul poate fi proprietarul, uzufructuarul sau alt detinator legal al bunului. Ce inseamna detinator legal al bunului? In cazul Nu este ... (vezi toată discuția)
Arendare teren extravilan RotaruRazvan RotaruRazvan Buna ziua, Vreau sa arendez 12 ha teren extravilan. Pe titlul de proprietate al terenului este trecut bunicul meu care a decedat. Cum se poate face ... (vezi toată discuția)
Nulitate contract de arenda andreea27 andreea27 Buna ziua , Mama mea a incheiat pe numele ei un contract de arenda teren agricol, Terenul agricol este de fapt al bunicului meu care este decedat, mama fiind ... (vezi toată discuția)