Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizite teren dobandit de actualii proprietari prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizite teren dobandit de actualii proprietari prin contract v-c cu obligatie intretinere

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren dobandit de actualii proprietari printr-un contract de vanzare cumparare cu obligatie de intretinere a unei matusi. Matusa, dupa mai multi ani de ingrijire, a decedat, proprietarii au semnalat decesul catre notar prin certificat de deces, iar acum nu mai apare nicio sarcina in CF.

Intrebarea mea este: exista pentru mine vreun risc, in calitate de viitor proprietar, sa fie atacat in actiune contractul de vanzare cumparare pe baza neindeplinirii obligatiei de intretinere, de catre o alta ruda a matusii decedate? In alte cuvinte, poate veni acum cineva sa pretinda ca matusa nu a fost ingrijita corespunzator si sa solicite rezolutiunea contractului?

Multumesc
Da, poate. Orice ruda poate veni oricand si sa pretinda orice. Problema e ca ii vor trebui si dovezi.
Multumesc pentru raspuns.
Notarul a semnalat acest risc, as vrea sa inteleg ce fel de dovezi vor fi necesare in aceasta situatie (deloc probabila, daca e sa ii citez pe actualii proprietari).
Sarcina probei revine eventualului reclamant. Dvs sau vânzătorii nu trebuie să dovediți nimic.
Având în vedere că intretinuta e la 2 metri sub pământ...imaginati-va cam ce înseamnă să aduci probe ca nu s-a prestat întreținerea in mod corespunzator..
Multumesc.
Pentru a fi pregatit pentru orice eventualitate, pot solicita actualilor proprietari declaratii cu martori sau dovezi de ingrijire+inmormantare, care sa anuleze din start (sau sa fie utile in instanta pentru) orice actiune de rezolutiune?
Sper ca intelegeti ca nu vreau sa am emotii.
Nu e nevoie.