avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cum recuperez creante de la debitori rau-platnici?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cum recuperez creante de la debitori rau-platnici?

Are cineva idee ce sa fac sa imi recuperez creantele de la debitorii rau platnici ?
Cel mai recent răspuns: dan s , utilizator 21:07, 23 Decembrie 2009
In calitate de persoana fizica sau de reprezentant al unei persoane juridice?
Ce documente aveti? Contracte de imprumut ? Contracte de prestari servicii neonorate ? Ce tip de creante?
B-)
In principiu dupa ce efectuezi procedura prealabila a concilierii directe, ii chemi in judecata. In functie de situatia concreta, si aici ai cel putin 3 variante. Ca sa dezvoltam, ar trebui mai multe amanunte.
Sa-i actionati in instanta pe baza probelor (contracte, facturi, notificari etc.).
Puteti apela la un avocat care sa faca toate demersurile si actele procedurale necesare, si va poate asista si reprezenta in toate fazele, inclusiv in cele ale eventualelor executari silite.
am contract cadru si factura semnata de gestionar.
voi ce ziceti, este suficient ?
Esti tare zgarcit in amanunte. Contract cadru (furnizor de utilitati?)? Incheiat cu cine? Insusit de debitor? Debitor persoana juridica? Factura semnata de gestionarul debitorului?

Alte discuții în legătură

Pot emite o factura dapa 2 ani de la semnarea contractului? ContSters118186 ContSters118186 Salutare tuturor, am si eu o mica nelamurire...Am incheiat un contract de servicii cu un client(prieten) acum vreo 2 ani si nu i-am taiat facura si nici nu am ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante Clara8 Clara8 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca pot apela, in afara de somatia de plata, la o alta actiune pentru recuperarea unui debit din facturi neachitate in ... (vezi toată discuția)
Recuperare creanta!!! fany22 fany22 Buna, Am nevoie urgenta de ajutor: soc. com. unde sunt admin. a incheiat contract cu o alta soc. com. am contract, o factura restanta (pe care nu vor sa ... (vezi toată discuția)