Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cum recuperez creante de la debitori rau-platnici?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cum recuperez creante de la debitori rau-platnici?

Are cineva idee ce sa fac sa imi recuperez creantele de la debitorii rau platnici ?
reprezint o persoana juridica si am contract cadru de livrari marfuri cu debitorul semnat cu administratorul, iar factura neachitata a fost semnata de catre gestionarul debitorului.
Sper ca am dat suficiente amanunte.
Daca mai e nevoie de cava , spuneti-mi.
Mersi!
In acest conditii, eu cred ca aveti sanse de castig. Aveti contract, ati livrat marfa, v-a fost semnata factura si nu a fost achitata. In principiu, nu vad impedimente ce ar putea aparea. Fiind intr-un litigiu comercial, ca prim pas (inainte de chemarea in judecata) va trebui sa convocati debitorul la conciliere directa conform prevederilor art. 720 indice 1 C.pr.civ. Succes.
Credeti ca ar fi bine sa apelez la o firma de recuperare creante?
Un amic mi-a recomandat firma de recuperare WINDAS Consulting cu care a colaborat si de care a fost multumit.
Am intrat si eu pe situl firmei www.windas.eu si pare a fi o firma serioasa.
Ce imi puteti recomanda in acest sens. Ati auzit de aceasta firma?