Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Munca in folosul comunitatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Munca in folosul comunitatii

Buna seara.As avea o intrebare daca ma puteti ajuta.Am primit Pt conducerea sub influenta alcool.Amanarea aplicarii pedepsei si 60 zile munca in folosul comunitatii.muncesc in ture...vreau sa fac sa fie bine..dar in cazul in care nu pot mereu se poate presta de o alta persoana daca o platesc sa faca anumite ore in locul meu? Multumesc Frumos
Florinelll89, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc

Av. Liviu Voinea a scris:

Nu!
Art. 88 Cod Penal
(2) În cazul când, până la expirarea termenului de supraveghere, persoana supravegheată nu îndeplinește integral obligațiile civile stabilite prin hotărâre, instanța revocă amânarea și dispune aplicarea și executarea pedepsei, afară de cazul când persoana dovedește că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească.