Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in partea ...

Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in partea turca a Ciprului. Avem 2 fete, 2 ani si 4 ani, iar in urma divortului am obtinut custodie totala. Fata cea mare are certificat de nastere romanesc dar pasaportul e expirat. Fata cea mica nu are acte romanesti iar fostul sot nu este de acord sa semneze pentru a le putea scoate. Intrebarea mea este: pot scoate actele fetei mici fara acordul sau semnatura lui? Iar pasaportul fetei mari poate fi prelungit fara acordul lui? Precizez ca am custodie totala iar deocamdata locuim in Cipru turcesc unde nu este ambasada Romaniei. Multumesc
dacă aveți custodie exclusiva, teoretic da.mergeti la consulatul din Cipru
Care nu exista, deoarece partea turceasca nu este recunoscuta.