avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in partea ...

Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in partea turca a Ciprului. Avem 2 fete, 2 ani si 4 ani, iar in urma divortului am obtinut custodie totala. Fata cea mare are certificat de nastere romanesc dar pasaportul e expirat. Fata cea mica nu are acte romanesti iar fostul sot nu este de acord sa semneze pentru a le putea scoate. Intrebarea mea este: pot scoate actele fetei mici fara acordul sau semnatura lui? Iar pasaportul fetei mari poate fi prelungit fara acordul lui? Precizez ca am custodie totala iar deocamdata locuim in Cipru turcesc unde nu este ambasada Romaniei. Multumesc
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 15:06, 26 Octombrie 2020
dacă aveți custodie exclusiva, teoretic da.mergeti la consulatul din Cipru
Care nu exista, deoarece partea turceasca nu este recunoscuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am intrebare va rog am dubla cetatenie turca si romana ... Buna ziua am o intrebare va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns am dubla cetatenie turca si romana dar actele romanesti au expirat cu pasaport turcesc ... (vezi toată discuția)
Procura pentru pasaport minor ginaolimpia ginaolimpia Buna ziua, eu sunt o mamica C.R.D.S (Turcia) si am dubla cetatenie.Am o fiica de 6 ani care are aceeasi situatie ca.a.mea. Eu sunt casatorita cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere, pasaport expirat iulyana21 iulyana21 Sotul meu,cetatean turc,a obtinut in urma cu aproape 5 ani permisul de sedere pentru Romania ca membru de familie,iar acesta ii va expira in scurt timp.As ... (vezi toată discuția)