Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dependenta de jocuri de noroc 28 ani este dependenta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dependenta de jocuri de noroc 28 ani este dependenta de ...

Buna seara, fiica mea in varsta de 28 ani este dependenta de jocuri de noroc. A instrainat obiecte ce imi apartin ducandu - le la amanet.
Imi cere bani in permanenta. Am ajuns datoare la banca pt a putea recupera obiectele sustrase de la mine si de la locul ei de munca. Va rog indrumati-ma.
doamna, taiati raul de la radacina, alta cale nu e, rupeti pisica in doua.
nu ii scoateti lucrurile de la amanet, ala de la munca or sa ii faca plangere penala si mai departe, vede ea pe unde scoate camasa.
daca o ajutati si acum, o sa fie pana data viitoare.
repet, daca ea nu constientizeza ca are o problema, nu va cauta vindecare..
fata unei prietene, dupa ce a terminat cu furatul de prin acasa a tot ce putea fura, a luat-o cu furatul de prin magazine. a tot insistat pana a ajuns la inchisoare, a fost greu, dar s-a trezit dupa asta si acuma e bine mersi pe picioarele ei, dupa ce a pierdut atatia ani inecata in droguri.
nu zic ca ii doresc sa ajunga la puscarie, doamne fereste, dar nu e o solutie sa o ajutati, adica dandu-i bani si scotand-o din diferite situatii, nu o ajutati.
santajati-o sa merga la terapeut.
unde mai locuieste ?
gi-jane2, moderator
Buna seara, fiica mea locuieste in casa partenerului ei. Si el se drogheaza si joaca la jocuri de noroc. Ma gandesc sa merg la politie sa cer restrictionare pt a nu mai avea acces la mine. Vine in fata blocului si pt ca nu ii dau voie sa intre incepe sa planga si sa tipe. Sunt disperata
feliciaionescu, utilizator
Va inteleg disperarea, dar nu exista alta cale. Daca vrea sa ceara ajutor, in sensul de a o ajuta sa scape de dependenta e una si de ajutor sa o scapati din belele, alta. Deci, de ce zice ca vrea sa intre ?
puteti cere ordin de restrictie doar daca va e teama de ea ca v-ar putea agresa, sau daca au fost astfel de episoade.