avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Chirie...Flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Chirie...Flotant

Daca nu locuiesc la adresa de domiciliu (cea din C.I.), dar locuiesc, cu chirie, la alta adresa, in aceeasi localitate, sunt obligat sa am viza de flotant la adresa la care stau cu chirie?
Cel mai recent răspuns: Robesspiere , utilizator 18:11, 25 Octombrie 2020
da
Va multumesc. Cum trebuie sa procedez in acest caz?

Antoanela Geaman a scris:

da

Mergeți la Evidența Persoanei de la locul unde aveți reședința. Trebuie sa aveți la dvs cartea de identitate și contractul de închiriere, original + copie xerox. Acolo completați o cerere și vi se va aplica pe cartea de identitate un autocolant pe care va fi înscrisă adresa de reședință.
Va multumesc frumos!

georgiana.td a scris:

Mergeți la Evidența Persoanei de la locul unde aveți reședința. Trebuie sa aveți la dvs cartea de identitate și contractul de închiriere, original + copie xerox. Acolo completați o cerere și vi se va aplica pe cartea de identitate un autocolant pe care va fi înscrisă adresa de reședință.

Detin contract de inchiriere, facut intre proprietar si mine. E ok pentru a primi viza de flotant?

Robesspiere a scris:

Va multumesc frumos!

georgiana.td a scris:

Mergeți la Evidența Persoanei de la locul unde aveți reședința. Trebuie sa aveți la dvs cartea de identitate și contractul de închiriere, original + copie xerox. Acolo completați o cerere și vi se va aplica pe cartea de identitate un autocolant pe care va fi înscrisă adresa de reședință.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirias Liana21 Liana21 Va rog sa-mi spuneti, daca un chirias care a locuit intr-un apartament inchiriat mai mult de doi ani are dreptul sa solicite proprietarului sa faca demersurile ... (vezi toată discuția)
Viza flotant gloria v. gloria v. Buna ziua, ce se intampla daca stau in acelasi oras cu cel trecut in CI, dar locuiesc la alta adresa decat cea din CI, fara a avea viza de flotant ? In ... (vezi toată discuția)
Este viza de flotant necesara pentru schimbarea de domiciliu in acelasi oras ? bogdan_Asdasd bogdan_Asdasd Buna ziua, Am fost in urma cu cateva zile la politie pentru a depune plangere pentru distrugere unui vecin, mi-a aruncat sticle de alcool pe masina, de pe ... (vezi toată discuția)