Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garanție și politică retur produs cumpărat online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garanție și politică retur produs cumpărat online

Se da următoarea speță. Un cumpărător achiziționează un produs de la un magazin online. Produsul nu funcționa la primirea coletului. Cumpărătorul trimite produsul in garanție. Produsul vine din garanție. Produsul tot nu merge. Are clientul dreptul la retur in temeiul celor 14 zile conform og 34/2014. Dar după cele 14 zile?
In situatia in care cumparatorul din speta a vrut banii inapoi, el a gresit, si iata de ce:
OG34/2014 permite returul produsului cumparat online (in acest caz) din cauza ca s-a razgandit clientul. Clientul poate invoca orice motiv sau nici unul.
Insa in momentul in care clientul a invocat garantia, aplicabilitatea OG 34/2014 a disparut.
Acum furnizorul este obligat sa readuca produsul la conformitate (Legea 449/ 2003 rep.). Aceasta se face prin reparatii, inlocuirea produsului, daca reparatia nu s-a produs intr-un timp rezonabil, sau, in cele din urma, restituirea contravalorii platite. E un proces mai indelungat.