Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Sunt recent despărțită de tatăl ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Sunt recent despărțită de tatăl copilului ,nu ...

Buna ziua! Sunt recent despărțită de tatăl copilului ,nu suntem căsătoriți, dar copilul este recunoscut de tatal lui. Pot incheia un act de comun acord cu tatal in care sa stabilim un program de vizita? Avem aproximativ o luna de cand suntem despărțiți, el cere sa isi vadă copilul dar imi e teamă ca nu mi-l va aduce înapoi si nu am incredere sa il las sa viziteze copilul. A fost de-a lungul timpului foarte violent si verbal si fizic fața de mine si am prins frică. Intrebarea mea este daca putem stabili asta doar la notar sau trebuie neaparat sa mergem in instanță? Multumesc!
mergeti in instanta ca acolo se stabilesc mai multe, locuinta copilului, pensia e intretinere, programul de vizita..
Daca va intelegeti asupra tuturor aspectelor privind exercitarea autoritatii parintesti( comuna sau exclusiva), locuinta copilului, cuantumul si modalitatea plății pensiei de intretinere precum si programul de vizita, puteti încheia un acord parental la notar.
In caz contrar, trebuie sa va adresati instantei de judecata.
Va sfatuiesc sa contactati un avocat de pe forum sau recomandat si sa va informati inainte pentru a lua o decizie in deplina cunostinta de cauza.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Nu puteti stabili un program de vizita la notar, ci numai in instanta.
In plus , chiar daca nu ati fost casatorita cu tatal copilului, va trebui sa va adresati instantei de judecata pentru alte trei aspecte privind situatia minorului si anume:
- stabilirea locuintei minorului la domiciliul dvs.,
- exercitarea autoritatii parintesti in comun sau in mod exclusiv de dvs. dupa caz si
- stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea minorului.
Tatal are posibilitatea sa solicite stabilirea unui program de vizita formuland el o actiune in calitate de reclamant sau in cadrul actiunii formulate de dvs., are posibilitatea printr-o cerere reconventionala sa solicite stabilirea unui program de relatii personale cu minorul.
Recomandarea mea este sa va adresati unui avocat pentru a va explica pe larg cum stau lucurile fata de situatia expusa si evident daca optati sa-l si angajati in demersul dvs. judiciar.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
@MARTA SIMONA PETRE

Cat timp poate dura procesul? E posibil sa i se stabileasca domiciliul la tată doar pt ca eu refuz sa il las sa ia copilul in vizita?

Daca mergem impreuna la un notar pt a incheia o convenție prin care eu sunt de acord ca el sa ia copilul in vizita si el se angajeaza sa mi-l înapoieze si sa se încadreze in programul stabilit de noi de comun acord,ma ajuta la ceva? In conditiile in care ar lua copilul si nu mi-l l-ar mai aduce înapoi, pot merge cu actul respectiv la poliție si sa-l reclam? Dovedeste actul acela ca a luat abuziv copilul si il pot obliga sa mi-l înapoieze?

- Apăsați, vă rog, pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un nou mesaj -
Manuela Rășină, administrator
In conditiile in care ar lua copilul si nu mi-l l-ar mai aduce înapoi, pot merge cu actul respectiv la poliție si sa-l reclam? Dovedeste actul acela ca a luat abuziv copilul si il pot obliga sa mi-l înapoieze?

Nu, nu va ajuta un astfel de act, daca ati reusi sa il incheiat, in fata politiei. La politie , pt nerespectarea masurile de incredintare, va ajuta o hotarare judecatoreasca.