Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort și pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort și pensie alimentara

Bună seara, sunt căsătorită de 4 ani și am o fetita de 3 ani și 7 luni. În data de 10 februarie 2020, soțul meu a părăsit domiciliul în urma unei dispute și de atunci nu a mai contribuit cu nimic la creșterea copilului. Domiciliul în buletinul lui este încă acelasi. Menționez că este angajat.
1. Pot sa cer pensie alimentara retroactiv dacă înaintez cererea de divorț?
2. Faptul ca a părăsit domiciliul este un motiv bun de divorț?
3. Cat timp durează divorțul în instanta?

Multumesc
incognitoooo, utilizator
Pe scurt la intrebarile 1 si 2 raspunsul este afirmativ.la intrebarea nr 3 e greu de spus depinde de judecatoria unde o sa va judecati ,gradul de încărcare al instanței respective,evoluția pandemiei etc.In mod normal 1-1..6 ani cu tot cu eventual apel,
1) Pensia alimentara se datoreaza de la data înregistrării cererii.
2) Da, poate constitui motiv de divorț.
3) Depinde, în medie 8 luni!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Daca va interesează pensia de întreținere depuneti divorțul in luna octombrie ca sa nu pierdeți aceasta luna la bani.
Durata divorțului depinde de foarte mulți factori.O sa va explice avocatul timp de 30 de minute daca veti apela la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De cand introduceți cerere.
Da
Depinde de instanta , de administrarea probatoriului, de ce va cere și el.in medie 4-5 luni