Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Încălcare de proprietate...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Încălcare de proprietate...

Încălcare de proprietate

Vecinul meu a distrus gardul grădinii și a tăiat copacii de pe proprietatea mamei mele, care erau pe linia de hotar, dar cu trunchiurile și ramificatia în curtea mamei. Apoi, acesta a construit un alt gard, pe proprietatea lui, de data aceasta. Întrebarea mea este, cui sa ma mai adresez pentru a fi tras la răspundere, dacă demersurile mele făcute către primărie și politie, au rămas fără efect? Cum pot sa. l oblig pe vecin sa. mi pună plasul meu de gard la loc? Și sa-mi planteze copacii tăiați abuziv din proprietate?
litan, utilizator
Trebuie sa formulati o actiune in raspundere civila delictuala, solicitand repararea prejudiciului material cauzat!
Ati putea formula si plangere penala pentru distrugere!