Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren intravilan

Buna ziua .As avea si eu o intrebare referitor la un teren ,al carui proprietar sunt ,din care mi-a fost luata o bucata de vecinul meu,acesta din urma profitand de faptul ca sunt plecat din tara.L-am dat in judecata si in timpul procesului si-a facut carte funciara pe terenul lui din curte plus bucata luata de la mine.As vrea sa stiu daca este legal acest lucru?VA MULTUMESC
Clau19, utilizator
Atata timp cat nu este finalizata actiunea in instanta, asupra proprietatii vecinului nu planeaza nicio problema . Puteti solicita de la judecatorie un certificat de grefa pe care sa il inscrieti in cartea funciara a vecinului, acesta nemaiputand face nimic, vanzare sau altceva. Chiar daca si-a facut cadastru si l-a inscris in cartea funciara acest lucru se poate modifica prin hotararea instantei care va avea la baza un raport de expertiza privind layurile terenului
Va multumesc frumos pentru raspuns