Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Cautam sa inchidem balconul apartamentului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Cautam sa inchidem balconul apartamentului in care ...

Buna ziua,
Cautam sa inchidem balconul apartamentului in care locuim si ne-ar fi de mare ajutor un sfat. Contextul este urmatorul:
- Apartamentul nostru este la parter inalt cu balcon tip logie (fara tavan/acoperis deasupra balconului), situat deasupra intrarii unui demisol locuit. Deci inchiderea balconului (pvc) va presupune si un acoperis ale carui pante de scurgere vor fi orientate catre acea intrare.
- Bloc nou 2010, alcatuit din 9 apartamente cu Asociatie de Proprietari (demisolul nu este parte din Asociatie).
- Relatia cu vecinii din demisol nu este una buna.
- Contractul de cumparare al apartamentului nu presupune conditii restrictive pentru inchiderea balcoanelor.
Intrebari:
- Inchiderea balconului impune neaparat autorizatie de constructie, conform contextului prezentat si al legii in vigoare?
- Putem inchide balconul doar cu acordul Asociatiei ?
- Cum putem evita situatii neplacute (ulterior inchiderii balconului) in conditiile relatiei proaste cu cei din demisol ?
- Ne dorim sa rezolvam situatia simplu si sigur.
Conform disp L nr 196/2018 pentru modificare aspect parte comuna condominiu,este obligatoriu sa detineti acordul vecinilor si al asociatiei de propretari
Avand in vedere ca interesul dv de inchidere balcon presupune edificarea unei constructii care sa fie "ancorata"in structura de rezistenta a imobilului de locuit in comun,este obligatoriu sa parcurgeti procedura de autorizare,respectiv sa realizati proiect tehnic,sa solicitati la serviciul urbanism din primarie autorizatie de constructie si certificat de uurbanism
La finalul constructiei,copii ale documentelor urmeaza sa le depuneti la asociatia de proprietari pentru a fi consemnate in cartea tehnica a constructiei