avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara,m-as bucura daca cineva mi-ar răspunde cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara,m-as bucura daca cineva mi-ar răspunde cu niste sfaturi ...

Buna seara,m-as bucura daca cineva mi-ar răspunde cu niste sfaturi referitor cazului meu ...in urma cu 4luni am suferit un accident pe trecerea de pietoni cu fractura de ambe oase gamba stânga operata cu tija centromedulara și suruburi ,certificat medico-legal cu 65-70zilede ingrijire cu incapacitate de munca gradul 2, ce daune morale și materiale ar trebui sa cer?daca cineva îmi poate răspunde eu vă mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Irinuca 77 , utilizator 10:55, 31 Octombrie 2020
Buna ziua,
Nu sunt expert in domeniu asa ca va spun cum as proceda eu.
As calcula ce pierderi financiare am avut pana acum ( diferenta intre salariu si suma primita pentru concediul medical, costurile interventiilor chirurgicale, faptul o sa va puteti folosi din nou piciorul normal sau o sa trebuiasca sa renuntati la munca desfasurata acum, costul eventualelor tratamente, pe ce perioada se vor intinde ele, etc.).
Vedeti cat ati pierdut pana acum din punct de vedere financiar, cat o sa pierdeti de acum inainte pana va recuperati capacitatea de munca si la aceasta adaugati un procent de 30% sub forma de daune morale.

Cum am spus si mai sus, considerati un sfat.
Consultati un avocat si vedeti ce spune si acesta, dumnealor ar trebui sa fie mai in masura sa va sfatuiasca.
Mai rău este că la acel moment când sa întâmplat accidentul rămăsesem și fara job


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu sunt expert in domeniu asa ca va spun cum as proceda eu.
As calcula ce pierderi financiare am avut pana acum ( diferenta intre salariu si suma primita pentru concediul medical, costurile interventiilor chirurgicale, faptul o sa va puteti folosi din nou piciorul normal sau o sa trebuiasca sa renuntati la munca desfasurata acum, costul eventualelor tratamente, pe ce perioada se vor intinde ele, etc.).
Vedeti cat ati pierdut pana acum din punct de vedere financiar, cat o sa pierdeti de acum inainte pana va recuperati capacitatea de munca si la aceasta adaugati un procent de 30% sub forma de daune morale.

Cum am spus si mai sus, considerati un sfat.
Consultati un avocat si vedeti ce spune si acesta, dumnealor ar trebui sa fie mai in masura sa va sfatuiasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eu și avocatul meu suntem de părere că certificatul iml este injust. se poate reevalua situația în altă parte? mirreya mirreya EXTRAS TIJA DUPA 1 AN JUMATE SI MEDICINA LEGALA A DAT RECUPERARE 4 ZILE ,am scos o tija cu sase suruburi ,nu mi se pare corecta evaluarea ,facand contestatie ... (vezi toată discuția)
Accident circulație pe trecerea de pietoni - parte vatamata, recuperare daune rrobi rrobi Bună ziua! Aș dori să mă lamuriți în legătură cu o speță: - aflându-mă pe trecerea de pietoni angajat în traversare pe culoarea verde ... (vezi toată discuția)
Accident rutier- despagubire rca deiulina deiulina Buna seara, In anul 2009 parintii mei au fost implicati intr-un grav accident rutier : un cetatean cu 2 la mie alcoolemie a intrat pe contrasens frontal ... (vezi toată discuția)