Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Obligatii fara drepturi la scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Obligatii fara drepturi la scoala

Salutari !
Astazi copilul a primit la scoala urmatoarea declaratie :
in conformitate cu dispozitiile din :
- legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 272(3) inregistrarea prin orice
procedee a activitatilor didactice poate fi facuta numai cu acordul celui care o conduce .
(4) multiplicarea , sub orice forma , a inregistrarilor activitatii didactice de catre elevi sau de catre alte persoane este
permisa numai cu acordul cadrului didactic respectiv
- metodologia cadru privind desfasurarea activitatilor didactice prin intermediul tehnologiei si al internetului, precum
si pentru prelucrarea datelor cu caracter personal aprobata prin ordinul nr. 5545/2020, art. 6,
Subsemnatul ........... parinte legal al copilului/ elevului ........, inmatriculat in clasa ...... ma oblig :
- sa nu inregistrez prin nici un procedeu activitatile didactice si sa nu le multiplic sub nici o forma fara acordul
cadrului didactic care conduce/ realizeaza activitatea respectiva,
- sa iau toate masurile pentru a preveni inregistrarea activ. didactice sau multiplicarea inreg. acestora , in absenta
acordului cadrului didactic care conduce / realizeaza activitatea respectiva.
Declar, sustin si semnez ca am luat cunostinta de intregul continut, precum si de prevederile art. 326 din Codul Penal
, privind falsul in declaratii.
Doresc sa dezbatem aceasta problema :
- copilul sufera de miopie , este asezat impotriva rugamintilor noastre mereu in ultima banca pe motiv ca este inalta
si altii nu vad la tabla de ea
- in ultimii 2 ani de studiu ,( acum fiind a 8-a) fiind un copil cu bursa , a capatat invidie si sa format un bullying in clasa
impotriva ei , motiv pentru care a fost nevoita sa faca inregistrari pentru a avea argumente fapt care au deranjat-o
pe d-na diriginta
- din cauza acestui bullying , copilul a facut psoriazis ( forma usoara) declansandu-se pe sistem de stres, fapt
confirmat de dermatolog si prin sedinte la psihiatru si psiholog.
Pot fi obligat de catre institutia scolara sa nu mai inregistreze copilul orele de curs cu telefonul sau acolo unde nu
intelege , pentru a dezbate subiectul la pregatire in particular ?
Dar agresiunile din clasa in care este implicata doar ea ?
taobao, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Acum si cu drepturile de autor. Profesorul este platit din bani publici pentru sustinerea orelor de curs. Teoretic aceste drepturi de autor ar deveni proprietatea ministerului invatamantului, care ar trebui sa fie puse gratuit la dispozitia elevilor.
Nu aveți dreptate!O fi platit,profesorul,din banii publici ,dar ceea ce creează el,este al lui ,personal!Aceasta chestie s-ar putea spune si despre carti ,ca doar sunt publicate de o editura ,deci sunt ale editurii,iar autorul nu ar avea drepturi,sau despre filme ,ori alte materiale!Sau de ce nu,sunt ale noastre,pentru ca noi plătim bani sa le cumparam,deci îl plătim pe autor sau regizor!Banul public plătește desfășurarea activității,durata activității,locul desfășurării activităţii, dar nu și creativitatea cadrului didactic!Dacă ar fi un scenariu pe care sa il folosească toate cadrele didactice ,tras la indigo,atunci da,nu ar mai exista drepturile de autor!

gh_liviu a scris:

Acum si cu drepturile de autor. Profesorul este platit din bani publici pentru sustinerea orelor de curs. Teoretic aceste drepturi de autor ar deveni proprietatea ministerului invatamantului, care ar trebui sa fie puse gratuit la dispozitia elevilor.

Absurda treaba cu drepturile de autor. E ca si cum eu, consilier juridic angajat de o societate beneficiez de drepturi de autor asupra contractelor pe care le concep. Absurdul absurdului ... Si despre ce "autorat" vorbim????? Ce creaza profesorul astfel incat sa se poata numi autor?
Art. 7. - Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creaţie intelectuală în domeniul literar, artistic sau ştiinţific, oricare ar fi modalitatea de creaţie, modul sau forma concretă de exprimare şi independent de valoarea şi destinaţia lor, cum sunt:
a) scrierile literare şi publicistice, conferinţele, predicile, pledoariile, prelegerile şi orice alte opere scrise sau orale, precum şi programele pentru calculator;
b) operele ştiinţifice, scrise sau orale, cum ar fi: comunicările, studiile, cursurile universitare, manualele şcolare, proiectele şi documentaţiile ştiinţifice;
c) compoziţiile muzicale cu sau fără text;
d) operele dramatice, dramatico-muzicale, operele coregrafice şi pantomimele;
e) operele cinematografice, precum şi orice alte opere audiovizuale;
f) operele fotografice, precum şi orice alte opere exprimate printr-un procedeu analog fotografiei;
g) operele de artă plastică, cum ar fi: operele de sculptură, pictură, grafică, gravură, litografie, artă monumentală, scenografie, tapiserie, ceramică, plastica sticlei şi a metalului, precum şi operele de artă aplicată produselor destinate unei utilizări practice;
h) operele de arhitectură, inclusiv planşele, machetele şi lucrările grafice ce formează proiectele de arhitectură;
i) lucrările plastice, hărţile şi desenele din domeniul topografiei, geografiei şi ştiinţei în general.

Art. 8. - Fără a prejudicia drepturile autorilor operei originale, constituie, de asemenea, obiect al dreptului de autor operele derivate care au fost create plecând de la una sau mai multe opere preexistente, şi anume:
a) traducerile, adaptările, adnotările, lucrările documentare, aranjamentele muzicale şi orice alte transformări ale unei opere literare, artistice sau ştiinţifice care reprezintă o muncă intelectuală de creaţie;
b) culegerile de opere literare, artistice sau ştiinţifice, cum ar fi: enciclopediile şi antologiile, colecţiile sau compilaţiile de materiale sau date, protejate ori nu, inclusiv bazele de date, care, prin alegerea sau dispunerea materialului, constituie creaţii intelectuale.

Art. 9. - Nu pot beneficia de protecţia legală a dreptului de autor următoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile şi invenţiile, conţinute într-o operă, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natură politică, legislativă, administrativă, judiciară şi traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autorităţilor publice şi ale organizaţiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul şi medalia;
d) mijloacele de plată;
e) ştirile şi informaţiile de presă;
f) simplele fapte şi date.

deci , este sau nu legal sa inregistreze cu telefonul in clasa copilul orele de curs ? este legal acel angajament ? nu imi ofera posibilitatea ca eu parinte sa spun NU , nu sunt de acord.