Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu victima, Buna ziua, Pe data de 15 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu victima, Buna ziua, Pe data de 15 August 2020 ...

Accident rutier cu victima,

Buna ziua,

Pe data de 15 August 2020 s-a întâmplat ceea ce orice șofer nu își dorește, am lovit o doamna gravida pe trecerea de pietoni . Diagnosticul :fractura bimaleolara ,sarcina fara probleme , zile de îngrijire conform certificat medico-legal 80 . Ghipsul i-a fost dat jos pe 14 Octombrie. Doamna a fost foarte cum se cada și nu a dorit absolut nimic , a zis ca tot ce își dorește e sa fie despăgubita de asigurător.
Având pana în 90 de zile îngrijire medicala clar nu o meargă pe proces penal ,prin urmare o fie permisul suspendat 3 luni și amenda aferenta .

Întrebarea este : doamna nu a primit nici un răspuns de la asigurător si prin urmare a deschis proces împotriva lui ,ce pot sa patesc eu ? Trebuie sa imi angajez avocat ? O sa fiu nevoit sa plătesc o parte din daunele solicitate de victima ? Masina si asigurarea sunt pe numele mamei .
Va mulțumesc anticipat pentru ajutor !
Nicolae Dianu, utilizator
Asigurătorul RCA răspunde către terți, în cazul dumneavoastră, pentru prejudiciul cauzat.