Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Perioada de timp in care se poate contesta o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Perioada de timp in care se poate contesta o succesiune..?

Dupa efectuarea unei succesiuni ce perioada de timp au la dispozitie eventualii mostenitori care nu au participat pt. a putea contesta succesiunea ?
Daca prin efectuarea succesiunii dvs. intelegeti intocmirea certificatului de mostenitor, atunci termenul in care trebuie introdusa la judecatorie actiune civila pentru anularea acestui act este de trei ani, termen care incepe sa curga de la emiterea actului, de regula, insa pentru mostenitorii care nu au avut cunostinta de existenta certificatului de mostenitor, acest termen de prescriptie extinctiva a dreptului de a obtine anularea certificatului de mostenitor curge din momentul cand mostenitorii vatamati prin emiterea certificatului de mostenitor au aflat de existenta actului (certificatul de mostenitor).