Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara. In legătură cu indemnizația și ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara. In legătură cu indemnizația și concediul de ...

Bună seara.
In legătură cu indemnizația și concediul de creștere a copilului, dacă am cele 12 luni lucrate in ultimii 2 ani, dar in momentul de față nu am servici, si copilul urmeaza sa se nasca in decembrie, ar trebui sa fiu angajat in momentul in care se naște, sau este suficient ca am cele 12 luni lucrate?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.