Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am înaintat acțiunea de divorț în iunie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am înaintat acțiunea de divorț în iunie 2020 iar ...

Buna ziua! Am înaintat acțiunea de divorț în iunie 2020 iar pana în prezent nu s-a fixat niciun termen. (divorț fără copii). Acum am intrat într-o relație. Din momentul în care am înaintat acțiunea de divorț, fiecare își vede de viata lui? Dacă va veni cu dovezi ca am pe altcineva acum după 4 luni de când am înaintat acțiunea de divorț chiar dacă nu s-a fixat primul termen, se poate ca judecatorul sa nu îmi acorde divorțul?
Dacă cererea a fost redactata si depusă de avocat, fără a exista riscul sa fi fost anulată pentru neindeplinirea anumitor conditii de fond sau forma, ar fi trebuit sa aveti termenul de judecata stabilit pana acum.
Discutați cu avocatul dvs si vedeti exact situatia dosarului.
Daca nu aveti avocat, contactati unul de pe forum sau recomandat pentru a verifica starea dosarului. Poate cererea a fost anulată si nu stiti.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Nu a fost anulata pentru ca pe 26.10.2020 a răspuns el la întâmpinare, pe mine m-ar interesa dacă eu acum am intrat într-o relație și el ar veni cu probe ca am alta relație, dar nu de când locuiam împreună, ci după 4 luni de când am băgat acțiunea de divorț, va fii o problema la acordarea divorțului?

Avocat Neagu Elena a scris:

Dacă cererea a fost redactata si depusă de avocat, fără a exista riscul sa fi fost anulată pentru neindeplinirea anumitor conditii de fond sau forma, ar fi trebuit sa aveti termenul de judecata stabilit pana acum.
Discutați cu avocatul dvs si vedeti exact situatia dosarului.
Daca nu aveti avocat, contactati unul de pe forum sau recomandat pentru a verifica starea dosarului. Poate cererea a fost anulată si nu stiti.

Merg foarte greu procesele.
Niște specialisti in drept au confundat rapiditatea cu lentoarea si din acest motiv mai aveti de așteptat.
Legea este în defavoarea cetățeanului de ceva timp și nu se vad semne sa se schimbe ceva prea curând.

Divortul il puteti obtine doar ca se poate ajunge la o culpa comuna a soților.
Nu reprezintă niciun impediment relatia dvs actuală pentru desfacerea casatoriei.
Se poate pronunța divorțul de la primul termen?