avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumparare imobil - proiect de gaze si documentatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumparare imobil - proiect de gaze si documentatie tehnica instalatie ...

Cumparare imobil - proiect de gaze si documentatie tehnica instalatie gaze lipsa.

Buna ziua,

Daca am cumparat un imobil, iar vanzatorul nu mi-a predat proiectul de gaze si documentatia tehnica a instalatiei de gaze acum nu pot face revizia centralei sau a instalatiei de gaze fara aceasta documentatie.

Vanzatorul spune ca nu mai are aceste documente si refuza sa plateasca pentru refacerea lor.

Am vreun temei juridic prin care il pot obliga prin instanta sa predea documentele sau sa plateasca refacerea lor?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:11, 3 Noiembrie 2020
Documentele trebuiau predate la receptia finala a imobilului sau la semnarea contractului de vanzare-cumparare. Daca nu ati facut mentiuni despre documente si nu ati stabilit un termen de predare, nu cred ca vanzatorul poate fi obligat sa plateasca refacerea documentelor.
Decat sa deschideti actiune in instanta cred ca veti plati mai putin daca luati legatura cu un proiectant de gaze.
Nu aveti temei legal pentru a ridica pretentii in instanta
Era necesar ca la incheierea formalitatilor de vanzare cumparare bun imobil sa solicitati depunerea documentatiilor aferente utilitatilor din proprietate
Ca si timp de solutionare,sunteti in avantaj cu refacere documentatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documentatie tehnica gaze gelutzu30 gelutzu30 Buna ziua . Am primit o notificare de la ENGIE ca imi expira verificarea tehnica la gaze dar in sistemul lor nu figurez cu aparate de combustibili gazosi puse ... (vezi toată discuția)
Acte revizie tehnica periodica a instalatiei de utilizare a gazelor naturale mirela19792000 mirela19792000 Buna ziua. Am primit o notificare de la ENGIE pentru efectuarea revizie tehnice periodice a instalatiei de utilizare a gazelor naturale pana pe 26.07.2018. Eu ... (vezi toată discuția)
Recuperare acte de la fostul proprietar psimona22 psimona22 Buna seara , Sora mea a cumparat un apartament care are centrala termica. A fost sa schimbe titularul la gaze si a aflat ca s-a schimbat legea de curand si ... (vezi toată discuția)