Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumparare imobil - proiect de gaze si documentatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumparare imobil - proiect de gaze si documentatie tehnica instalatie ...

Cumparare imobil - proiect de gaze si documentatie tehnica instalatie gaze lipsa.

Buna ziua,

Daca am cumparat un imobil, iar vanzatorul nu mi-a predat proiectul de gaze si documentatia tehnica a instalatiei de gaze acum nu pot face revizia centralei sau a instalatiei de gaze fara aceasta documentatie.

Vanzatorul spune ca nu mai are aceste documente si refuza sa plateasca pentru refacerea lor.

Am vreun temei juridic prin care il pot obliga prin instanta sa predea documentele sau sa plateasca refacerea lor?

Multumesc
Documentele trebuiau predate la receptia finala a imobilului sau la semnarea contractului de vanzare-cumparare. Daca nu ati facut mentiuni despre documente si nu ati stabilit un termen de predare, nu cred ca vanzatorul poate fi obligat sa plateasca refacerea documentelor.
Decat sa deschideti actiune in instanta cred ca veti plati mai putin daca luati legatura cu un proiectant de gaze.
Nu aveti temei legal pentru a ridica pretentii in instanta
Era necesar ca la incheierea formalitatilor de vanzare cumparare bun imobil sa solicitati depunerea documentatiilor aferente utilitatilor din proprietate
Ca si timp de solutionare,sunteti in avantaj cu refacere documentatie