avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ordin al Ministrului Sănătății pentru alăptarea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ordin al Ministrului Sănătății pentru alăptarea noilor născuți ...

Ordin al Ministrului Sănătății pentru alăptarea noilor născuți neinfectati care sa fie alăptați de mame infectate cu Covid-19.
Am inteles ca au in lucru asa ceva.
Ati auzit de asa ceva sau este doar un zvon?

Este o forma de infectare a noilor născuți daca se va adopta un astfel de ordin.
Noii născuți nu sunt infectati atunci cand se nasc chiar daca mamele sunt infectate cu Sars-Cov-2.
Cu ocazia alăptării se vor infecta foarte probabil.
Nu înțeleg logica unui astfel de ordin care am impresia ca l-au vrut unii medici care se pare ca au idei extrem.de proaste.

Sa expui niște noi născuți la virusul Sars-CoV-2 nu poate fi in niciun caz o idee buna.

Oare mamele infectate ar fi de acord sa isi alăpteze bebelușii sanatosi?

Nu am in vedere ipoteza in care atat mama cat si copilul este infectat cu Sars-Cov-2.
Intr-o atare ipoteza este altceva.
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:11, 22 Martie 2021
Stie cineva daca si-a alaptat vreo mamica infectata cu noul coronavirus copilul in maternitate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile covid-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc. In mare, cunosc ... (vezi toată discuția)
Unii afirma ca noul coronavirus ar fi aparut in china in august 2019 CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Aveti aici linkul: https://www.mediafax.ro/coronavirus/wuhan-imagini-din-satelit-indica-o-alta-perioada-de-inceput-a-coronavirusului-19262504 Nu am ... (vezi toată discuția)
Covid-19. a emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu covid-19 in romania? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta ... (vezi toată discuția)