Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ordin al Ministrului Sănătății pentru alăptarea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ordin al Ministrului Sănătății pentru alăptarea noilor născuți ...

Ordin al Ministrului Sănătății pentru alăptarea noilor născuți neinfectati care sa fie alăptați de mame infectate cu Covid-19.
Am inteles ca au in lucru asa ceva.
Ati auzit de asa ceva sau este doar un zvon?

Este o forma de infectare a noilor născuți daca se va adopta un astfel de ordin.
Noii născuți nu sunt infectati atunci cand se nasc chiar daca mamele sunt infectate cu Sars-Cov-2.
Cu ocazia alăptării se vor infecta foarte probabil.
Nu înțeleg logica unui astfel de ordin care am impresia ca l-au vrut unii medici care se pare ca au idei extrem.de proaste.

Sa expui niște noi născuți la virusul Sars-CoV-2 nu poate fi in niciun caz o idee buna.

Oare mamele infectate ar fi de acord sa isi alăpteze bebelușii sanatosi?

Nu am in vedere ipoteza in care atat mama cat si copilul este infectat cu Sars-Cov-2.
Intr-o atare ipoteza este altceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stie cineva daca si-a alaptat vreo mamica infectata cu noul coronavirus copilul in maternitate?