Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din casa de marcat? Bună ziua, Aș dori să vă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din casa de marcat? Bună ziua, Aș dori să vă relatez următoarea intamplare: ...

Bună ziua,
Aș dori să vă relatez următoarea intamplare: prietena mea lucrează ca lucrător comercial, iar de curând a fost dată afară. Motivul este că într-o zi ,după ce a scos raportul x, a luat 3 lei care erau în plus in casa de marcat. Patronul a văzut filmarea cu momentul în care ea băga banii in buzunar și a considerat că banii au fost furați, sau oricum i s-a părut ceva suspect.Așa că a trimis-o pur și simplu acasă, insinuînd că ar putea face plângere penală. Întrebarea este: poate fi acuzată de furt pentru 3 lei? Poate fi de ajuns proba video într-un proces?Și încă ceva: are dreptul de a cere să i se dea înregistrarea?
Bună ziua! Vreau să fac o mențiune: prietena mea spune că de fapt pe filmare apare momentul în care ea scoate cei 3 lei din casă și că ținându-i in mână, se îndreaptă spre vestiar. Nu e nimeni care să mă poată lămuri in acest caz? Care e termenul de depunere a unei plângeri penale împotriva ei? Adică se poate trezi și peste 2-3 ani cu o plângere?