Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere platite in caz de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere platite in caz de demisie

Buna seara,

In timpul preavizul pentru demisie, se pot lua zile libere platite pt scoala inchisa? Sau in cazul in care esti in aceste zilele libere platite iti poti da demisia ( cu intreruperea, bineinteles, a acestor libere si sa intri in preaviz ) sau trebuie sa astepti sa treaca perioada liberelor ( intreb acest lucru pentru ca pe actualele cereri pentru aceste zile scrie " solicit zilele libere incepand cu data...pe toata perioada suapendarii cursurilor "?

Mulțumesc frumos!
gabrielle_24, utilizator
Da, se pot lua zile libere platite în situația limitării sau suspendării activităților didactice.

Demisia se poate depune oricand. Acordarea de zile libere platite în situația limitării sau suspendării activităților didactice nu suspenda preavizul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si in cazul in care, in timpul preavizului de demisie depun cerere pentru zile libere platite, angajatorul imi poate refuza aceasta cerere ( știu ca era obligat sa o accepte )?

Multumesc!
Decat daca nu indepliniti conditiile de acordare.