Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract intre asociatia de proprietari si RDS/Telekom ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract intre asociatia de proprietari si RDS/Telekom privind exploatarea ...

Contract intre asociatia de proprietari si RDS/Telekom privind exploatarea spatiilor comune. Negociere contract
Ce anume trebuie avut in vedere cand se solicita semnarea unui astfel de contract sau renegocierea celui deja existent?

ART. 70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi
bancare, aparțin asociației de proprietari.
(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai fondul de reparații al asociației de
proprietari și nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum și cheltuielile aferente lor
sunt prezentate semestrial, într-un raport afișat la avizierul asociației, și se evidențiază în registrul
unic de venituri și cheltuieli al asociației de proprietari.
mariusoko, utilizator
Nu reiese exact care e problema dvs., articolul citat nu are legatura cu acel contract, ci cu repartizarea acelor venituri, care pot alimenta legal doar fondul de reparatii, nu si buzunare proprii.
Blocul unde sunt presedinte in cadrul asociatiei, nu are un astfel de contract. Spatiul comun este folosit de foarte mult timp. Ma intereseaza sa cunosc ce articole de lege se pot invoca pentru pentru incheierea unui astfel de contract. Contract intre asociatie si respectivul furnizor.
Daca ma puteti ajuta in acest sens va multumesc.

mariusoko, utilizator
Daca nu exista contract, puteti ori sa-l invitati sa-si ia echipamentele (antenele) sau sa-l invitati la negocieri. Cablurile si distribuitoarele de transmisie semnal pentru proprietarii care au contracte individuale nu reprezinta echipamente.

Nu trebuie sa invocati vreo lege, pentru incheierea unui astfel de contract. E vorba de un contract de inchiriere, folosinta sau concesiune a unui spatiu din partea comuna a condominiului. Trebuie sa-l elaborati sau sa lasati cealalta parte sa-l prezinte si sa-i prezentati amendamente la articolele care nu va convin. Contractul este legea partilor. Cit de bine veti sti sa evitati clauze nefavorabile, e o alta poveste. Nu sunt specialist in contracte si nici sectiunea in care ati ales sa puneti intrebarea nu e chiar cea mai adecvata. Poate aici obtineti informatii mai bune:
www.avocatnet.ro/forum/21/Pr...

Pentru a incheia un astfel de contract insa, trebuie sa respectati prima data ce spune legea 196/2018:
ART. 38
(2) Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau
privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu
acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor
proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de
concesiune, semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori.
latka, utilizator