avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare iesire din indiviziune

Buna seara,

Vreau sa va rog sa imi spuneti cum as putea rezolva o problema in legatura cu o iesire din indiviziune. In urma cu 60-70 ani bunicii au cumparat un teren in indiviziune cu alta familie. Am inteles ca asa se facea atunci. Terenul a fost impartit in doua, si-au facut case. Casa cealalta a fost demolata de regimul comunist si au primit un apartament, etc. Acum bunicii mei vor sa faca iesirea din indiviziune, si incearca sa deschida proces. Numai ca nu prea au impotriva cui deoarece ceilalti au murit, si nu stim daca au mostenitori. Am discutat si cu un avocat, care trebuia sa deschida proces, dar acum pare ca e blocat ca nu are impotriva cui. Mi se pare putin ciudat... Chiar daca nu au mostenitori, ma gandesc ca totusi o solutie exista in dreptul romanesc. Noi am incercat sa gasim vreun mostenitor dar nu am reusit. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 21:37, 5 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In situatia in care nu exista mostenitori ai coproprietarilor decedati, mostenirea acestora este vacanta, situatie in care trebuie sa chemati statul in judecata pentru dezbaterea succesiunii si sa cereti in situatia in care Statul accepta succesiunea iesirea in diviziune in contradicotriu cu acesta.
Multumesc pt raspuns. Cum as putea afla daca mai exista mostenitori ai coproprietarilor decedati?

Madalina Pascu a scris:

In situatia in care nu exista mostenitori ai coproprietarilor decedati, mostenirea acestora este vacanta, situatie in care trebuie sa chemati statul in judecata pentru dezbaterea succesiunii si sa cereti in situatia in care Statul accepta succesiunea iesirea in diviziune in contradicotriu cu acesta.

Faceti o cerere la Camera Notarilor din circumscriptia ultimului domiciliu al persoanei decedate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune si iesirea din diviziune social1972 social1972 In anul 1991 a decedat bunica si s-a facut succesiunea pe un teren si imobilul aferent, venind la succesiune bunicul si cei 3 fii mostenitori. In anul ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune say say Ce acte presupune iesirea din indiviziune? Care este sediul materiei? Speta este urmatoarea: Bunicul si bunica au avut 2 fii si 2 fiice. Copiii au avut si ei ... (vezi toată discuția)
Iesire din diviziune in urma succesiunii lady1709 lady1709 Buna ziua, In urma succesiunii dupa moartea tatalui si odata cu renuntarea mamei la partea ei in favoarea copiilor, au rezultat 2 cetificate de mostenitor, ... (vezi toată discuția)