Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate, conflict de interese sau niciuna? ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate, conflict de interese sau niciuna? Sotia unui ...

Incompatibilitate, conflict de interese sau niciuna? Sotia unui primar este bibliotecara in comna respectiva de vreo 10 ani, iar sotul ei a castigt alegerile anul acesta si a devenit primar in comuna. Stiu ca bibliotecarul este angajat prin semnatura primarului. In acest caz, putem vorbi despre incompatibilitate sau conflict de interese?
Femeia a fost angajată cu 10 ani în urmă, nu poate fi vorba de conflict de interese.
Iar de incompatibilitate nici atât, aveți aici cazurile pentru aleșii locali:
[ link extern ]
Daca un primar isi angajeaza sotia pe pozitia de bibliotecar, acolo este conflict de interese?
Acolo da.