Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire Falsă
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire Falsă

Speța juridica:
Mătușa decedeaza in 2013 și nu are copii.Mostenitorii de drept sunt patru nepoți de frați.Dupa un an ,unul dintre nepoți deschide succesiunea după mătușa fără a-i chema la succesiune și pe ceilalți moștenitori,deși eram in legatura permanentă unii cu alții și această moștenitoare a mințit tot timpul ca nu a făcut succesiunea.Ea a ocupat și a încuiat casa și a folosit terenul,lucru la care nu ne-am opus, considerând că poate să folosească dar nu sa-si și însușească întreaga moștenire a mătușii decedate. Unul din cei patru nepoți moștenitori este o persoană cu handicap grav și nici ruterele acesteia de la acea vreme nu a fost chemat la succesiune deși locuiesc în același oraș.Intrebarea este,ce șanse reale sunt acum de a anula acea succesiune și a avea fiecare partea care i se cuvine?
Faptul că nepotul respectiv a deschis procedura succesorala nu înseamnă și că a finalizat-o.
De asemenea, este posibil ca mătușa sa ii fi lăsat un testament, caz in care dvs nu ati mai fi avut niciun drept și prin urmare, nici prezenta dvs nu ar fi fost necesară la dezbaterea succesiunii.
Verificați întâi ce acte s-au făcut mai exact.
A finalizat-o și nu există testament , ea a mizat pe faptul că nici un moștenitor nu s-a grăbit să facă succesiunea și a făcut ea .
Atunci, daca stiti sigur, contactați un avocat și deschideți o acțiune în instanță pentru anularea certificatului de moștenitor.
Multumesc frumos pentru raspuns .