Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plângerea împotriva soluțiilor de neurmărire sau ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plângerea împotriva soluțiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată- Art 340 NCPP

Am termen la Judecatorie pentru ca am contestat clasarea unui dosar penal, eu fiind parte vatamata si doream sa stiu daca trebuie sa ma prezint la data respectiva sau se judeca in lipsa?
Multumesc.
Valsymy, utilizator
Daca nu va prezentați se va judeca în lipsă.
Aveti si dreptul de a fi reprezentat de avocat.
Daca ati fost legal citata, se poate judeca si in lipsa dvs. Daca nu va prezentati, recomandat este sa depuneti note scrise cu privire la admisibilitatea ori temeinicia plângerii.
Am inteles,
multumesc pentru raspunsurile dvs.
Valsymy, utilizator