avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebare
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebare

Daca sustin examenul de admitere in Baroul Bucuresti pot sa lucrez ca stagiar la un cabinet de avocatura din alt judet?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: elged , utilizator 13:04, 7 Octombrie 2006
Numai daca obtii transferul la baroul din acea "alta localitate" si daca iti gasesti acolo un maestru.
cati ani sunt necesari ca vechime juridica ptr a da ex ptr avocat?
nu sunt necesari ani de experienta ci poti sa sustii admiere in baroul in care doresti sa lucrezi chiar imediat dupa licenta ..de ce este necesar...o pregatire foarte temeinica ...dar poti gasi mai multe informatii pe www.unbr.ro...referitor la materii, tematica etc...bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutorial admitere avocatura roumanie roumanie As dori si eu niste informatii despre ce pasi trebuie sa urmezi ca sa intri in avocatura. Probabil unii gandesc de pe acum ca am terminat facultatea cum a ... (vezi toată discuția)
Avocatura nicolealex nicolealex buna , as dori sa stiu cum pot deveni avocat, inclusiv cuantumul taxelor care trebuie platite, daca este obligatorie urmarea cursurilor de la acel institut de ... (vezi toată discuția)
Avocat maestru COSTACHE AURORA COSTACHE AURORA Buna ziua tuturor, As dori sa va cer sfatul in legatura cu urmatoarea problema: imi doresc foarte mult sa intru in avocatura si sunt dispusa sa investesc ... (vezi toată discuția)