Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Micrograntul de 2000 de euro este venit pentru pfa si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Micrograntul de 2000 de euro este venit pentru pfa si se impoziteaza?

Bună ziua!
Am accesat micrograntul de 2000 de euro (masura 1 din oug 130/2020) cu PFAul pe cod CAEN 8552 la care platesc impozit in sistem real, iar cererea a fost acceptata.
As dori sa aflu daca va trebui sa trec suma primita ca venit si daca aceasta va fi impozitata sau va fi calculata pentru plata CAS/CASS. Mentionez ca pana acum m-am incadrat in fiecare an sub cumulul de 12 salarii minime anual si nu am platit contributiile sociale sau sanatate, pentru ca sunt și angajat la stat.
As dori de asemenea să aflu cum se va proceda in cazul in care doresc sa achizitionez mijloace fixe din acest ajutor (laptop, camera video...). Le voi mentiona doar in registrul de inventar sau va trebui sa le fac amortizare esalonata? (valoarea lor este de peste 2500 de lei fiecare)
Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua, ati mai primit rapsuns la intrebarea dvs?
Aș dori și eu răspuns la această întrebare, vă rog.