avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara Am 2 intrebari la care as dori si eu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara Am 2 intrebari la care as dori si eu raspuns....prima ...

Buna seara
Am 2 intrebari la care as dori si eu raspuns....prima este daca pot face ceva impotriva copiilor care au transformat geamul si peretele locuinței mele in poarta de fotbal (eu stând la parterul unui bloc...)
Iar a doua intrebare este oare exista o limitată intre peretele meu si montarea unui leagan si a unei bănci?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:05, 6 Noiembrie 2020
Exteriorul imobilului d elocuit in comun reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 locatarii nu au dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari
In speta ,ar trebui ca asociatia de proprietari infiintata cu scopul administrarii partii comune de condominiu sa impuna reguli pentru utilizat partea comuna
Buna ziua
Asociatie de locatari nu exista in blocul meu....si as vrea sa stiu care este distanta minima de a monta un leagan de geamul meu?
Legal distanta intre constructii este de minimum 5 m
Cum in majoritatea cazurilor terenul din jurul imobilelor de locuit in comun reprezinta si apartin domeniului public,
primariile locale detin autorittea si competenta sa dispuna modul de utilizare si de amplasare banci,leagane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montare firma luminoasa Stefan Fantes Stefan Fantes Buna ziua! Vreau sa montez o firma luminoasă la un spatiu comercial care se afla la parterul unui bloc. Proprietarul de la etajul 1, solicita o suma de ... (vezi toată discuția)
Aprobare Doroteea Dinescu Doroteea Dinescu Se poate da o gaura in peretele de rezistenta pentru montarea unui aer conditionat ? Trebuie aprobare sau nu! Va multumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua am in bloc doua persoane care: una isi tine corpuri ... matiuta matiuta Buna ziua Am in bloc doua persoane care:una isi tine corpuri de mobila pe hol pretinzand ca este pe peretele ap.ei desi am incercat sa ii explicam ca holul ... (vezi toată discuția)