avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Am in bloc doua persoane care: una isi tine ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Am in bloc doua persoane care: una isi tine corpuri ...

Buna ziua
Am in bloc doua persoane care:una isi tine corpuri de mobila pe hol pretinzand ca este pe peretele ap.ei desi am incercat sa ii explicam ca holul blocului este parte comuna,iar cealalta hraneste porumbeii.Adica,pune grau pe pervazul geamului de la baie,porumbeii dand din aripi,graul ajunge jos la ghena,unde s-a depus un strat gros de grau care a incoltit.In afara de asta,este gainat peste tot.Evident ca i-am explicat ca nu poate continua sa faca asta pentru ca face mizerie si deranjeaza vecinii,dar ea continua sa faca ce vrea.Intrebarea mea este,noi,ca si asociatie,cum le putem determina pe aceste doua persoane sa se comporte civilizat?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:58, 29 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partilor commune de condominiu
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara impune norme generale de respectat de catre proprietari vis-a-vis de partile comune de condominiu
Conform disp L nr 196/2018 locatarii din imobilele de locuit in comun nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune de condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Partea comuna de condominiu,poate fi exclusiv utilizata de catre proprietari numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de folosinta sau de inchiriere
Deoarece exista dispozitie legala in vigoare,nu este sufficient sa "explicati" ci sa impuneti respectarea acestora
Locuitul la bloc implica respectarea normelor in vigoare inclusiv cele de bun simt si de convietuire in comun
Daca proprietarii sunt reticenti in respectarea normelor in vigoare,informati official ca pentru remedierea situatiei veti apela la autoritatile in drept

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu porumbeii la bloc AfrentoaieIulia AfrentoaieIulia Buna ziua ! Am si eu o problema . Am o vecina care de o buna bucata de vreme hraneste porumbei salbatici. O perioada i-a tinut in pod (pana am cumparat ... (vezi toată discuția)
Divergențe vecini anna_filomela anna_filomela Bună dimineața, Las ușa deschisă să iasă fumul de țigară, exista geamuri deschise, pe holul blocului. Nimeni nu e deranjat decât una fumătoare ... (vezi toată discuția)
Situatie cu un vecin Grace2 Grace2 Buna ziua. Pe partea din spate a blocului, unde am ferestrele apartamentului este o gradina in care au crescut si cativa copaci. In copaci se strang porumbei, ... (vezi toată discuția)